Dacia Unirea n-a avut emoţii în meciul de Cupă cu CS Făurei

• formaţia lui Florentin Petre avea deja 4-0 la pauză şi era calificată în turul al 4-lea

În partida de miercuri cu CS Făurei, Dacia Unirea şi-a asigurat calificarea în turul al 4-lea al Cupei României încă din prima repriză. Formaţia pregătită de Florentin Petre a jucat la o poartă meciul cu gruparea manageriată de Bănel Nicoliţă şi raportat la numărul de ocazii avute, scorul după primele 45 de minute, 4-0, putea fi mult mai mare. CS Făurei a trecut doar de câteva ori de mijlocul terenului şi a şutat o singură dată pe spaţiul porţii, în miunutul 18, dar portarul formaţiei brăilene a reuşit să evite golul. Era însă deja 1-0 pentru Dacia Unirea după golul marcat de Vîlceanu în minutul 10. După o gafă a lui Banu mingea a ajuns la Zamfir care a şutat dar Popescu a deviat mingea în corner. În minutul 21, Vâlceanu şi Cocârlă au combinat în marginea careului advers, primul a şutat la poartă însă Popescu a fost la post. Un minut mai târziu, Dacia Unirea şi-a dublat avantajul graţie reuşitei lui Sava, care a îndeplinit o simplă formalitate după o centrare perfectă a lui Vîlceanu. Popescu s-a remarcat în minutul 24 când a scos mingea de sub transversală, la şutul lui Apostolache din lovitură liberă. La capătul primei jumătăţi de oră a partied, Dacia Unirea a înscris şi cel de-al treilea gol prin Cosmin Zamfir, după o acţiune la care au mai participat Vîlceanu şi Duţu. La ultima fază a primei reprize, după o altă gafă impardonabilă a lui Banu, care a călcat pe minge în faţa propriului careu, Zamfir a realizat “dubla” şi a stabilit scorul partidei, 4-0, pentru Dacia Unirea.

Lungoci (min. 65) a trimis mingea, cu capul, milimetric pe lângă poarta formaţiei brăilene, iar în minutul 76 a şutat plasat dar Andrei a evitat in extremis golul. Finalul de partidă a aparţinut Daciei Unirea care a irosit şi câteva mari şanse de gol, cele mai clare fiind ratate de Batchabi.

Dacia Unirea: A. Mihai (min. 46: Andrei) – Cocîrlă (min. 46: Paliu), Moroianu, Shedrack, Bădilaş – Sava, Lungu (min. 46: Ioniţă), Apostolache, Vîlceanu – Duţu (min. 74: V. Robu), Zamfir (min. 69: Batchabi)

CS Făurei: Popescu – Stoian (min. 60: Savu), Banu, B. Nicoliţă, Agache -  Roată, Niţă (min. 78: Păduraru), Apostol (min. 46: M. Ion), Micu (min. 46: Comşa) – Lungoci, S. Nicoliţă.