Dacia Unirea la a treia remiză din acest sezon

• formaţia brăileană a încheiat la egalitate, 2-2, meciul de la Baloteşti • “Conform raportului ocaziilor mari de gol, Dacia Unirea trebuia să câştige acest meci”, ne-a declarat Marian Samuilă, antrenorul secund al formaţiei brăilene

Formaţia brăileană a făcut un meci bun, în deplasare, la ultima clasată, CS Baloteşti, dar la finalul jocului, din cauza ratărilor, şi-a trecut în cont un singur punct şi rămâne pe locul al 18-lea în clasamentul Ligii a II-a. Pentru că nu sunt la zi cu pregătirea, jucătorii Daciei Unirea au fost şi duminică la antrenament, şedinţa de recuperare fiind coordonată de secundul Marian Samuilă.

Efectele venirii lui Florentin Petre nu au întârziat să apară. Cu toate că formaţia brăileană încă mai este în căutări pentru a-şi întări lotul cu fotbalişti valoroşi, cei care sunt acum în lot au abordat partida de la ultima clasată, CS Baloteşti, cu ambiţie şi cu altă atitudine, iar acest lucru s-a reflecat şi în raportul ocaziilor, net favorabil brăilenilor.

Ciucureanu (min. 3) a irosit prima mare ocazie de gol a partidei şi cum ocaziile se răzbună, şase minute mai târziu, CS Baloteşti  a deschis scorul prin Marciuc.

Jucătorii coordonaţi de pe margine de Florentin Petre şi Marian Samuilă puteau egala în minutul 15 prin Vitan, însă atacantul oaspeţilor a ratat în situaţie de unu la unu cu portarul Fulga. Brăilenii au continat să dicteze ritmul partidei şi au reuşit să răstoarne scorul în favoarea lor. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize chinezul Lu Yuefeng a restabilit egalitatea, 1-1, iar la ultima fază Liviu Gherorghe a adus-o în avantaj pe Dacia Unirea, astfel că la pauză brăilenii au plecat în avantaj la cabine.

CS Baloteşti a dominat în primele 10 minute ale părţii secunde însă ocaziile de gol au fost în contul brăilenilor. Pleşa a şutat în transversală, iar Liviu Gheorghe, singur cu Fulga, nu a reuşit să înscrie din interiorul careului mic.

În minutul 7,  arbitrul de centru le-a acordat cadou gazdelor, un penalty, Mihai Vasile l-a transformat şi partida s-a încheiat nedecis, 2-2.

În etapa următoare, Dacia Unirea va juca pe Municipal cu Pandurii Tg. Jiu.

Dacia Unirea Brăila: R. Avram – Maxin, B. Hamza, Merville, Manu – Pleşa (min. 78: Calu), Lu Yuefeng – L. Gheorghe, Ciucureanu (min. 62: Hâmpea), Vitan – Bebey (min. 80:  Le Metayer).