Dacia Unirea a jucat de la egal la egal cu Dunărea Călăraşi

• după ce au primit asigurări că vor vedea în curând banii promişi de autorităţile locale, fotbaliştii brăileni au remizat, 1-1, cu prima clasată • cu punctul acumulat Dacia Unirea a urcat pe locul al 14-lea • sâmbătă, Dacia Unirea joacă la Olimpia Satu Mare

Echipa brăileană a realizat surpriza etapei a 16-a a Ligii a II-a: a remizat, 1-1, pe Municipal, cu Dunărea Călăraşi, iar în urma acestui semieşec formaţia antrenată de Dan Alexa a coborât pe locul al doilea în clasament. Prestaţia foarte bună a celor care au reprezentat Dacia Unirea în acest meci a venit după discuţiile pe care jucătorii antrenaţi de Alin Pânzaru le-au purtat cu primarul Marian Dragomir şi preşedintele CJ, Francisk Chiriac. Cu două ore înainte de startul partidei de pe Municipal oficialii locali le-au dat asigurări fotbaliştilor că vor primi banii promişi în cel mai scurt timp. Iar aceste veşti bune au creat o altă stare de spirit la nivelul echipei fanion a oraşului Brăila.

“Faptul că în ziua meciului jucătorii au fost primiţi de primarul Marian Dragomir şi preşedintele CJ, Francisk Chiriac a contat enorm, fotbaliştii au avut o cu totul altă exprimare în teren faţă de meciurile anterioare. Au luptat cu ambiţie în faţa primei clasate şi au demonstrat că au potenţial, că se pot lupta de la egal la egal cu echipele care se luptă să promoveze în prima ligă”, a declarat imediat după meci Valentin Avramescu, preşedintele CA al Daciei Unirea.

Cronica meciului

Primele două ocazii ale partidei au aparţinut oaspeţilor, dar Valentin Alexandru (min. 2) a întârziat momentul şutului şi a fost blocat de Ghiocel, iar după o centrare foarte bună a lui Pană, Puşcaş a trimis mingea pe lângă poarta apărată de Ţicrea. Replica gazdelor a venit în minutul 19, când Ciucureanu a centrat la marginea careului mic, dar Alexandru Pop nu a putut trimite mingea spre poartă. La faza imediat următoare Dacia Unirea a deschis scorul printr-un eurogol semnat de Olimpiu Bucur. Atacantul formaţiei brăilene a recuperat mingea la marginea careului advers şi a trimis-o exact în vinclul porţii apărate de Cezar Lungu. Kanda (min. 23) şi-a încercat şansa de la distanţă, însă mingea a trecut pe lângă ţintă, iar şase minute mai târziu putea fi 2-0 pentru echipa gazdă, Bucur a trimis mingea la vinclul colţului scurt însă Lungu a reuşit să evite golul. Ultimele două ocazii ale primei reprize au aparţinut tot echipei vizitatoare. Pană a centrat în faţa porţii în minutul 31, însă Frunză a reuşit să trimită în corner mingea care se îndrepta spre V. Alexandru, iar nouă minute mai târziu portarul oaspeţilor a degajat mingea aproape de mijlocul terenului până la Pană care, talonat de Frunză, a reuşit să şuteze pe spaţiul porţii, însă Ţicrea a avut o intervenţie salvatoare astfel că la pauză Dacia Unirea conducea cu 1-0.

În repriza a doua s-a jucat pe contre, cu ocazii mari de o parte şi de alta. La două minute de la reluare, Bucur a şutat de la marginea careului şi mingea a lovit rădăcina barei porţii apărate de Lungu. Iosofache şi-a încercat şansa de la distanţă, dar nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii. Au urmat două ocazii mari ale formaţiei vizitatoare. După o deviere neinspirată a fundaşilor brăileni mingea a ajus la Kanda (min. 59) care a rămas singur cu Ţicrea, însă portarul Daciei Unirea a avut din nou o intervenţie inspirată şi a evitat golul. Şapte minute mai târziu, Danciu a centrat în faţa porţii,  Kouakou a deviat mingea spre colţul lung, dar din nou Ţicrea a fost la post. Presiunea oaspeţilor asupra careului gazdelor s-a concretizat în minutul 76 când, la prima atingere a mingei, Puşcaşu, care abia îl înlocuise pe Kanda, a centrat în faţa porţii şi Călin a înscris ca la antrenament şi a restabilit egalitatea, 1-1. Până la finalul partidei fiecare formaţie a mai trecut pe lângă gol. Alexandru Pop a trimis mingea pe lângă vinclul porţii adverse în minutul 88, iar la faza următoare Ghicel a reuşit să blocheze mingea şutată de  Kouakou, iar partida s-a încheiat la egalitate.

Cu punctul obţinut Dacia Unirea a urcat pe locul al 13-lea în clasament.

Dacia Unirea: Ţicrea – Niţă, Ghiocel, Stănciulescu, Frunză - Iosofache (min. 62: Roşu), Puia (min. 46: Cubleşan), Covaciu, Ciucureanu – Bucur, A. Pop.

Antrenor: Alin Pânzaru.

Dunărea Călăraşi: Lungu - Ţenea, Manole, Gassama (min. 68: Călin), Tomozei – Kanda (min. 76: Puşcaşu), Pană, Puşcaş, Munteanu (min. 46: Kouakou) – V. Alexandru, Danciu.

Antrenor: Dan Alexa.

Membri ai staff-ului tehnic al echipei din Călăraşi au fost implicaţi într-un grav accident la întoarcerea spre casă

După meci, pe drumul de întoarcere, o maşină a clubului Dunărea Călăraşi a fost implicată într-un grav accident rutier. Microbuzul în care se aflau reprezentanţii staff-ului tehnic al clubului de fotbal Dunărea Călăraşi a fost lovit în plin de un autovehicul intrat pe contrasens, în localitatea Drajna Nouă şi, din nefericire, două persoane au murit, iar o a treia a ajuns la spital în comă. Membrii staff-ului clubului Dunărea Călăraşi care s-au ales cu probleme după acest nefericit incident rutier sunt Nicolae Iorga, maseur, cu fractură de bazin, respectiv Alexandru Munteanu, magazionerul clubului, având probleme cu scalpul. Ambii au fost trimişi la un spital din Bucureşti pentru investigaţii.