Dacia Unirea joacă sâmbătă, pe Municipal, cu Farul Constanţa

Sâmbătă, în prima etapă a turului turneului play off, Dacia Unirea va juca pe teren propriu, de la ora 11.00, cu Farul Constanţa. În sezonul regulat brăilenii au obţinut patru puncte în cele două dueluri cu constănţenii şi îşi aduc aminte cu plăcere de victoria la scor, 4-0, de pe teren propriu. Însă publicul brăilean nu a uitat că tot în acel joc din 27 februaie 2016, cel mai bun fotbalist de pe teren, brăileanul Gabriel Iosofache, a fost accidentat grav de constănţeanul Doru Bratu. Pentru că meciul de sâmbătă va avea o importanţă deosebită în perspectiva celorlalte jocuri din play off, antrenorul Alin Pânzaru îi cheamă pe brăileni la stadionul Municipal pentru a-i susţine pe fotbaliştii Daciei Unirea. "Vrem să păstrăm tradiţia şi să batem din nou Farul, pe teren propriu. În această a doua parte a campionatului sunt meciuri grele şi avem nevoie de susţinere din partea iubitorilor de fotbal din Brăila. Publicul ne poate susţine să trecem cu bine peste momentele mai grele din timpul jocului dar, în acelaşi timp, să pună presiune şi pe echipa adversă", a explicat Pânzaru. Tehnicianul brăilean speră ca tradiţia să se respecte şi după acest joc. "Cu Ilie Stan Farul se exprimă cu totul altfel, va fi un meci mai greu, cu o altă încărcătură decât cea din campionat, dar eu consider că numai de noi depinde rezultatul meciului. Dacă vom evolua cu aceeaşi determinare din primul şi până în ultimul minut de joc, nu avem cum să nu ne îndeplinim obiectivul", a mai spus Alin Pânzaru.
În sezonul regulat Dacia Unirea a remizat, 1-1, în tur la Constanţa, Muscă a reuşit să marcheze golul brăilenilor la ultima fază a meciului, iar în retur s-a impus cu 4-0 pe Municipal. Frunză a deschis scorul în minutul 5, iar Gabriel Iosofache şi-a trecut în cont o "dublă" până la pauză. Din păcate, Iosofache a fost accidentat foarte grav în repriza a doua, de Doru Bratu şi va sta în afara gazonului timp de şase luni, în timp ce jucătorul constănţean a fost suspendat doar două etape. Ultimul gol al meciului retur de pe Municipal a fost înscris de golgeterul Daciei Unirea, Alexandru Muscă.