Dacia Unirea joacă duminică pe terenul primei clasate, Chindia Târgovişte

• meciul se joacă de la ora 12.00, în direct la Digisport • în 2012, cu Pânzaru la meciul de debut ca antrenor, CF Brăila a câştigat cu 4-2 la Târgovişte • “Mi-aş dori ca istoria să se repete”, spune Alin Pânzaru

Duminică, 18 septembrie, de la ora 12.00 în direct la Digisport, în ultimul meci al etapei a 7-a a Ligii a II-a, Dacia Unirea va evolua pe terenul liderei campionatului, Chindia Târgovişte. Echipa dâmboviţeană revine pe propriul teren după o înfrângere cu 3-1, în deplasare, la Foresta Suceava, în timp ce brăilenii vin după o victorie la scor, 4-1, pe teren propriu în faţa celor de la ACS Berceni. Pentru acest joc Alin Pânzaru nu poate conta pe Laurenţiu Petean, nerefăcut încă după accidentarea din urmă cu două etape, şi pe Marius Dima care s-a operat la picior în această săptămână. Însă Olaru s-a antrenat normal, iar Oprea a ispăşit etapa de suspendare. Brăilenii se vor antrena sâmbătă pe Municipal, apoi vor pleca spre Târgovişte unde doresc să facă o figură frumoasă.

Petean încă nu este refăcut, Dima iese pentru moment din cărţi, în rest avem toţi jucătorii apţi pentru acest test important. Întâlnim echipa de pe primul loc şi dorim să ne ridicăm la nivelul ei. Dar va fi un meci dificil pentru că şi adversara noastră are, ca şi noi, acelaşi atuu, are acelaşi lot de două - trei campionate. Noi sperăm să nu mai avem surprize neplăcute în privinţa accidentărilor şi mergem la Târgovişte să ne jucăm şansele”, a declarat antrenorul Alin Pânzaru.

Pânzaru: “Sper ca istoria din 2012 să se repete”

Cele două formaţii s-au întâlnit ultima dată la Târgovişte pe 1 septembrie 2012 şi atunci, Alin Pânzaru, la debutul său ca antrenor principal la echipa fanion a oraşului Brăila, a obţinut un succes cu 4-2 pe terenul formaţiei dâmboviţene. Boby Verdeş a deschis scorul în minutul 17 pentru Chindia, iar după nouă minute Adrian Câmpeanu a restabilit egalitatea. Gruparea din Târgovişte a trecut iar la conducere, graţie golului înscris de Băluţă, apoi a urmat momentul psihologic al partidei: Pătru a ratat un penalty acordat gazdelor, iar dâmboviţenii au irosit şansa de a se distanţa la două lungimi. Repriza a doua a fost la discreţia brăilenilor. Bogdan Rusu a egalat în minutul 68, iar în minutul 80 Bălţoi a adus-o pentru prima dată în avantaj pe CF Brăila. Un minut mai târziu, Pungă a înscris pentru oaspeţi, iar CF Brăila a câştigat cu 4-2 în etapa inaugurală a sezonului competiţional 2012 - 2013. CF Brăila a început acel meci în formula Bunduc - Bosoi (cpt), L. Ivan, D. Ignat, D. Sânmărtean - Pungă, Ochia, Puşcaşu, S. Frunză - Ad. Cîmpeanu, Ciocâlteu, iar rezerve au fost portarul Leu şi jucătorii de câmp Bălţoi, Spiridon, B. Rusu, M. Dima, Braha, M. Voicu.

Atunci, în septembrie 2012, la Târgovişte a fost primul meci al meu ca antrenor principal al echipei CF Brăila şi m-am bucurat enorm că am păşit cu dreptul în noua meserie. Am făcut un joc foarte bun atunci şi mi-aş dori ca istoria să se repete. Oricum nu vom merge la Târgovişte să facem doar act de prezenţă. Ne aşteaptă o perioadă cu patru meciuri grele, sper să trecem cu bine peste ea şi să acumulăm cât mai multe puncte”, a mai spus Pânzaru