Dacia Unirea a făcut golaveraj cu juniorii Forestei Suceava

• brăilenii s-au impus cu 9-1, însă victoria la scor a gazdelor s-a conturat abia în repriza a doua • Sorin Frunză a fost jucătorul meciului • Dacia Unirea joacă, miercuri, la Luceafărul Oradea

Dacia Unirea a obţinut prima victorie din acest campionat, una la scor, 9-1, în faţa juniorilor de la Foresta Suceava. Însă cu toate că gazdele au controlat jocul din primul şi până în ultimul minut de joc, victoria la scor s-a conturat abia în repriza a doua, iar jucătorul meciului a fost Sorin Frunză. Directorul sportiv a lăsat costumul, a intrat în teren şi a realizat şi un hat trick, dar a dat şi multe pase de gol, însă nu toate au fost fructificate de colegii săi mai tineri.

Ciucureanu a irosit prima mare ocazie de gol încă din primul minut al întâlnirii, iar pe lista marilor ratări şi-au mai trecut numele Costel Roşu şi Niţă. Dacia Unirea a deschis scorul abia în minutul 31, când Sorin Frunză a marcat din lovitură liberă. Opt minute mai târziu, oaspeţii au egalat prin Coroamă, însă la ultima fază a primei reprize, tot din lovitură liberă, Frunză a marcat pentru 2-1.

Repriza a doua a fost la discreţia gazdelor care au mai înscris de şapte ori.

Într-un minut Roşoagă şi Niţă au dus scorul la 4-1 în favoarea gazelor, iar în minutul 58 Frunză a realizat hat trick-ul şi Dacia Unirea conducea cu 5-1. A urmat o “dublă” semnată de Costel Roşu. Ultimele două goluri ale gazdelor au fost marcate de juniorii Eduard Oprea şi Puia, iar Dacia Unirea a făcut golaveraj cu Foresta Suceava.

În această săptămână Dacia Unirea susţine două partide dificile, miercuri brăilenii vor juca în deplasare la Luceafărul Oradea, sâmbătă, pe Municipal, cu Ripensia Timişoara.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, Ivan, Stănciulescu, M. George – Roşoagă, Frunză (min. 59: E. Oprea), Covaciu, Cubleşan (min. 75: Puia) – Ciucureanu (min. 55: Dima), Roşu.

Foresta Suceava: Bîlbă – Colţuneac, Tacu, Bolocan, Negrea - Bosînceanu (min. 89: Şorodoc), Buţerchi, Raţă, Tavaluc (min. 87: Buliga) - Coroamă, Scutariu (min. 82: Onuţ).