Dacia Unirea continuă seria surprizelor

• miercuri, în etapa a 31-a formaţia brăileană a câştigat cu 1-0 la CS Mioveni şi a urcat pe locul al 14-lea în clasament • sâmbătă, de la ora 12.00, pe Municipal, Dacia Unirea primeşte vizita echipei de pe locul al doilea, AFC Hermannstadt

Formaţia brăileană a câştigat, miercuri, cu 1-0, la CS Mioveni, a reuşit să bifeze cea de a treia victorie consecutivă şi a urcat pe locul al 14-lea în clasament.

Formaţia de la Dunăre a început foarte bine partida, iar în minutul 8 a avut prima şansă de a deschide scorul: Alexandru Pop a recuperat mingea la mijlocul terenului, a avansat până la marginea careului advers de unde a şutat plasat, dar Croitoru a evitat golul. După alte zece minute Dima a şutat pe lângă poartă, iar în minutul 26, Banyoi a rămas singur cu portarul gazdelor, a şutat dar Croitoru a respins mingea în corner. Presiunea oaspeţilor asupra careului advers s-a concretizat în minutul 33, când Niţă a intrat în careu şi a trimis mingea în plasa porţii apărate de Croitoru.

Abia după ce au primit gol cei de la Mioveni au ripostat însă, până la pauză, formaţia gzdă şi-a creat o singură şansă de a înscrie, în minutul 34, când Florin Ilie a reluat mingea, cu capul, spre poartă, însă Botaş a scos-o de sub transversală, iar Dacia Unirea conducea cu 1-0 la pauză.

La trei minute de la reluare formaţia vizitatoare ar fi putut dubla avantajul, dar transversala s-a opus la şutul lui Banyoi.

CS Mioveni s-a aruncat cu întreg efectivul în jumătatea adversă cu dorinţa de a egala şi a relansa partida, însă gazdele au punctat doar la capitolul ratări. În minutul 55, Forescu a şutat din lovitură liberă, dar Botaş a evitat in extremis golul. La faza imediat următoare Burnea a centrat în careul brăilenilor, dar Rădescu a trimis mingea pe lângă poartă. Florescu l-a imitat în minutul 60. A urmat o acţiune de contraatc a oaspeţilor, mingea a ajuns la Pop, jucătorul formaţiei vizitatoare a şutat plasat, dar Croitoru a fost din nou la post.

Florescu, în două rânduri, şi Gugu puteau înscrie în finalul partidei, dar nu au reuşit să-l învingă pe Botaş, iar Dacia Unirea a câştigat 3 puncte mari şi a mai făcut un pas spre realizarea obiectivului, menţinerea în Liga a II-a.

Sâmbătă, de la ora 12.00, Dacia Unirea va juca pe Municipal în compania echipei AFC Hermannstadt, grupare aflată pe locul al doilea în clasament.

Dacia Unirea: Botaş - Gîţ, Stănciulescu, Ghiocel, Nicola - M. Dima, Anghelina (min. 90: Ţăranu) - Niţă, Al. Pop (min. 74: Vitan), Cubleşan (min. 35: Manea) - Banyoi

CS Mioveni: Croitoru - Gherghe (min. 70: S. Ivan), Gugu, Fl. Ilie, Burnea - R. Lazăr, A. Neagoe (min. 46: Ayza) - Rădescu, Florescu, A. Neagu - Năstăsie (min. 54: V. Balint).