Dacia Unirea a condus cu 1-0 la pauză, în amicalul de la Galaţi

• în repriza a doua Oţelul a înscris de două ori şi s-a impus cu 2-1 • Valentin Robu a marcat pentru brăileni, Marius Matei şi Munteanu pentru formaţia gălăţeană

Partida amicală disputată la Galaţi între Oţelul şi Dacia Unirea a fost câştigată cu 2-1 de echipa gazdă pregătită de Alexandru Ciobanu, după ce la pauză brăilenii au condus cu 1-0.

Cu o echipă formată din jucători formaţi la Centrul de copii şi juniori, Dacia Unirea a avut o prestaţie bună în prima repriză şi, în minutul 20, a marcat prin Valentin Robu, după o acţiune cursivă de atac la care au mai participat Mihalcea, Cristea şi Băcanu. Jocul a fost echilibrat până la pauză, fiecare formaţie a mai avut şansa de a marca însă după primele 45 de minute echipa pregătită de Florentin Petre a condus cu 1-0.

Fără prea multe soluţii pe banca de rezerve, Dacia Unirea a evoluat mare parte din repriza a doua în aceeaşi formulă, în timp ce echipa gazdă a făcut mai multe schimbări, iar în urma acestora Oţelul a întors rezultatul în favoarea sa.

Fostul atacant al Daciei Unirea, Marius Matei, a restabilit egalitatea în minutul 58, iar Andrei Munteanu a stabilit scorul final al amicalului încă din minutul 75 al părţii secunde, 2-1 pentru Oţelul Galaţi.

Dacia Unirea: Tudor - Dobre, Moroianu, Sloată, G. Ion – V. Robu, Mihalcea, S. Robu, Savu - Băcanu, Cristea. Au mai evoluat Chirilă, N. Tudor, Dulă, Duţu, Graur.

Oţelul Galaţi: Ursu – Pop, Puţanu, Ghiocel, Drăgan – Munteanu, Bordieanu, Crihană, Manău – Matei, Grădinaru. În repriza a doua au mai jucat Stoian, Bucevschi, Dragu, Neamţu, Partenie, Alecu, Zărnescu, Ţicămucă, Dima, Avram.