Dacia Unirea, campioană a Ligii a III-a

* Florentin Petre a câștigat duelul cu Petre Grigoraș * formația brăileană revine în Liga a II-a după doi ani de zile și după o finală cu eterna rivală, Oțelul Galați * Narcis Ioniță a fost eroul partidei disputate la Însurăței * președintele CJ, Francisc Chiriac, a fost suporterul numărul unu al echipei brăilene * secretarul general al FRF, Gabriel Bodescu, i-a premiat pe jucătorii Daciei Unirea * partida a fost organizată ireproșabil de conducerea clubului de fotbal brăilean * a fost primul meci cu spectatori de la începutul pandemiei de coronavirus

Cu unul dintre cele mai mici bugete din Seria a II-a a Ligii a III-a, clubul de fotbal Dacia Unirea revine în eșalonul al doilea al fotbalului românesc, după doi ani de zile și după un dublu duel cu eterna rivală, Oțelul Galați. Un meci foarte bine organizat de conducerea clubului brăilean, care merita răsplătită, și de altfel a fost răsplătită, cu această calificare. Unul la care în tribună au fost, conform protocolului medical, în jur de 100 de spectatori, numărul limită permis de regulile impuse de autorități din cauza pandemiei de coronavirus. Au fost în tribună personalități din conducerea administrativă a celor două județe. Brăila a avut cea mai importantă reprezentare, în tribună aflându-se președintele Consiliului Județean, Francisk Chiriac, cei doi vicepreședinți, Ionel Epureanu și Ciprian Dobre, dar și alte persoane din cadrul acestei instituții. Șeful CJ a venit la stadion îmbrăcat cu un tricou în culorile clubului Dacia Unirea, unul pe care scria numărul 1. De la Galați a fost prezent primarul Ionuț Pucheanu. Federația Română de Fotbal a avut un reprezentant important, secretarul general adjunct, Gabriel Bodescu, cel care a efectuat festivitatea de premiere a campioanei Ligii a III-a, Dacia Unirea Brăila. Fundalul sonor din tribună a fost asigurat de un grup de inimoși suporteri care au scandat încurajări la adresa favoriților pe ritmurile tobei lui Sorin Ciprian Nicolescu.

Suporterii Daciei Unirea au găsit metode originale de a urmări meciul

În afară de galeria care a avut acces în tribuna stadionului din Însurăței, fanii cei mai înfocați ai Daciei Unirea au găsit soluții originale ca să poată urmări finala de promovare în Liga a II-a. Cei de pe combină au avut, ca de obicei, locurile rezervate, însă și pe acoperișul unei case au luat loc câțiva spectatori. De asemenea, la mijlocul primei reprize, în jur de 20 de tineri s-au urcat pe acoperișul cabinelor stadionului din Însurăței și, dacă nu ieșeau în evidență prin anumite scandări, probabil că ar fi putut urmări tot meciul. La pauză, acestora li s-a impus de către forțele de ordine să coboare de pe acoperiș. Spectatorii s-au mutat în apropiere și au urmărit partida cocoțați pe diverse obiecte.

Galeriile celor două echipe din afara bazei sportive, alcătuite din câteva sute de persoane, au scandat încurajări la adresa favoriților dar au fost și momente în care fair play-ul a lăsat de dorit. La finalul meciului, fanii Daciei Unirea au scos plăci din gardul stadionului, fără însă să le deterioreze, pentru a putea să cânte alături de jucătorii brăileni, aflați la doar câțiva metri în interiorul bazei sportive. Totul într-o atmosferă de mare sărbătoare.

Meciul a fost unul specific de calificare

Cu un rezultat bun, 1-1, în partida tur de la Galați, Dacia Unirea pornea cu prima șansă la promovare pentru că avea mai multe variante de câștig. Florentin Petre și secundul, Marian Samuilă, au pregătit foarte bine acest meci.

În primele 28 de minute, jocul a fost echilibrat, cu o posesie a mingei superioră gălățenilor dar, pe contraatac, Dacia a avut două situații de poartă. Patrick Petre a căzut în careu de lângă Ghiocel în minutul 9, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutul 27, Petre a intrat în careul advers, i-a așezat mingea lui Stănescu, dar acesta a trimis mingea peste transversală. Minutul 29 a adus și prima mare ocazie de gol a partidei, care a aparținut Oțelului. Neagu a centrat din lovitură liberă, a reluat mingea, cu capul, spre poartă, însă Andrei a avut un prim reflex salvator pentru echipa sa.

După o primă repriză modestă, scorul era 0-0, iar Dacia Unirea mai avea doar 45 de minute până la realizarea obiectivului.

La cinci minute de la reluare, Petre a șutat la poartă, din lovitură liberă, însă Dinu a reținut mingea, fără probleme. Trei minute mai târziu Oțelul a avut o ocazie de gol prin Răducan, care a scăpat singur spre poarta brăileană dar a șutat slab din 16 metri și Andrei a respins mingea cu piciorul. Oțelul a continuat să atace și, în minutul 73, a mai avut o ocazie prin Dobre, care a șutat puternic, din afara careului dar Andrei a boxat mingea până la un coechipier care apoi a trimis-o spre mijlocul terenului. Dacia Unirea s-a apărat foarte bine în această repriză, inclusiv la faza din minutul 83, când Farcaș a centrat de pe dreapta, Răducan a șutat la poartă din 5 metri lateral, însă Andrei a deviat mingea în corner.

Inspirat, Florentin Petre îl trimite în teren, în minutul 85 pe Narcis Ioniță, iar în minutul următor, Cocîrlă și Ioniță declanșează un contraatac în flancul dreapt, cel din urmă, abia intrat pe teren, primește mingea în careu, îl fentează pe Dinu și trimite mingea la colțul lung, în ciuda plonjonului disperat al portarului Oțelului Galați și a eforturilor disperate a doi dintre fundașii echipei vizitatoare, retrași aproape de linia porții. Golul a declanșat entuziasmul în tabăra suporterilor Daciei Unirea. Putea fi 1-1 și meciul să intre în prelungiri, dar, în minutul 87, Răducan a irosit o mare șansă de gol. Sau mai bine spus Andrei a avut din nou o intervenție de mare portar.

În cel de-al patrulea minut de prelungire al reprizei a doua, Dacia Unirea a declanșat un contraatac identic cu cel de la marcarea golului, dar mingea șutată de Cocîrlă a fost scoasă din vinclu de Dinu iar Dacia Unirea a câștigat cu 1-0 meciul cu rivala Oțelul Galați.

Formația brăileană revine după două sezoane în Liga a II-a, în timp ce Oțelul a bifat cinci ani de când a retrogradat din acest eșalon fotbalistic.

Dacia Unirea: Cristian Andrei – Marius Cocîrlă, Marius Moroianu, Cătălin Stănciulescu, Nicola Păvălache – Valentin Robu, George Apostol, Florin Lungu, Robert Vîlceanu (min. 85: Narcis Ioniță) – Raphael Stănescu (min. 46: Gabby Batchabi), Patrick Petre (min. 74: Andrei Apostolache)

Oțelul Galați: Dinu – Farcaș, Cucu, Ghiocel, Sevastian (min. 74: Gavrilă) – Neagu, Dobre (min. 74: Cireș) – Stoian, Nica, Răducan – Cîrjan (min. 74: Păun).