Dacia Unirea câștigă returul cu Oțelul Galați și urcă pe primul loc în clasament

* formația pregătită de Florentin Petre s-a impus cu 2-1 la Galați, în derby-ul Dunării de Jos și, conform rezultatelor directe, redevine liderul Seriei a II-a * a fost un meci cu mult peste nivelul acestui eșalon

Partida retur dintre Oțelul Galați și Dacia Unirea a fost una peste nivelul valoric al Ligii a III-a, mai precis a fost un joc mai apropiat de cel al primului eșalon fotbalistic. Și, pe undeva, era firesc să se întâmple acest lucru pentru că în ambele formații au evoluat jucători cu meciuri în prima ligă a României. Oțelul a condus cu 1-0, însă prima repriză s-a încheiat la egalitate, 1-1. Raphael Stănescu a realizat “dubla” și toate punctele au plecat la Brăila. A fost însă un joc dramatic, Oțelul putea prelua conducerea în minutul 52 când a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dar Andrei a prins mingea șutată de Gavrilă. Dacia Unirea putea câștiga cu 3-1, dar la ultima fază a meciului Stănescu a trimis mingea în transversală.

Oțelul a irosit prima mare ocazie de gol prin Răducan (min. 3) care a șutat plasat, dar în laterală. Perioada de dominare a gazdelor a fost întreruptă în minutul 9 de un contraatac al Daciei Unirea care a obținut o lovitură liberă, dar Patrick Petre a trimis mingea peste transversală. Conform derulării jocului, Oțelul a deschis scorul în minutul 14. Nica a scăpat spre poarta brăileană însă a fost ajuns din urmă de Vali Robu care a trimis mingea în corner. Neagu a centrat în fața porții și, de la 4 metri, Gabi Răducan a marcat pentru Oțelul.

După primirea golului, Dacia Unirea a fost echipa care a dominat. Cu o linie de mijloc mobilă, echipa brăileană a acoperit bine spațiile din teren, a creat superioritate în jumătatea adversă de teren și ocaziile la poarta Oțelului au început să apară. Putea fi 1-1 în minutul 22 dar la centrarea perfectă a lui Robu, Ioniță a irosit o mare ocazie de gol. Trei minute mai târziu a venit replica Oțelului, Farcaș a centrat în careu, Neagu a șutat la poartă dar mingea a fost deviată în corner. Contraatacul Daciei Unirea din minutul 30 a adus golul egalizator. Cocîrlă a centrat în fața porții iar Raphael Stănescu a trimis mingea, cu capul, în plasa porții apărate de Dinu.

La șapte minute de la reluare, Nica a fost faultat în careul echipei brăilene de Cocârlă iar Oțelul a beneficiat de un penalty. Gavrilă a șutat telefonat, iar Andrei a ghicit colțul și a evitat golul. În minutul 60, Petrache nu a fructificat pasa primită de la Dobre. Perioada de dominare a echipei gazdă a fost întreruptă în minutul 73 de un contraatac al Daciei Unirea. Mingea a ajuns la Raphael Stănescu, acesta a șutat plasat și a trimis mingea la colțul lung al porții apărate de Dinu, iar echipa brăileană a trecut în avantaj. Din minutul 83, Oțelul a rămas în inferioritate numerică, Răducan fiind eliminat după ce a văzut direct cartonașul roșu. Cu un jucător mai mult în teren, Dacia Unirea putea înscrie și cel de-al treilea gol, în minutul 93, însă mingea șutată de Batchabi a lovit transversala. Dacia Unirea a câștigat și returul derby-ului Dunării de Jos și revine pe prima poziție în clasamentul seriei a II-a, a Ligii a III-a, fiind deja calificată la turneul play-off de accedere în Liga a II-a.

Dacia Unirea: Andei – Cocîrlă, Moroianu, Arnaud, Păvălache – V. Robu (min. 85: Sava), N. Ioniță, Apostol, Vîlceanu (min. 72: Apostolache) – P. Petre (min. 31: Batchabi), Stănescu.

Otelul: Dinu – Farcaș, Sîrghi, Ghiocel, Sevastian (min. 74: Cireș) – Neagu, Petrache (min. 62: Dobre), Gavrilă (min. 74: Crihană), Păun (min, 62: Cîrjan), Nica (min. 67: Stoian),– Răducan.