Dacia Unirea a câştigat la scor, 5-0, ultimul amical al verii

• Dunărea Călăraşi a fost partenera de antrenament a brăilenilor • Niţă, coautor la toate golurile marcate de gazde în prima repriză • atacantul dorit de brăileni, Andrei Antohi, a realizat o “dublă”

Formaţia brăileană a încheiat cu o victorie la scor seria meciurilor de verificare, 5-0, în disputa cu Dunărea Călăraşi, echipă care nu cu mult timp în urmă anunţa că în acest campionat se va lupta să promoveze în prima ligă. Deşi nu a făcut transferuri importante, aşa cum reuşit formaţia din Călăraşi, Alin Pânzaru a găsit soluţia câştigătoare în acest amical. Însă trebuie menţionat faptul că şi Dunărea Călăraşi şi-a creat situaţii de gol în acesta partidă numai că jucătorii ajunşi la finalizare s-au întrecut în ratări.

Dacia Unirea a înscris de trei ori în prima repriză, iar servant la fiecare reuşită a gazdelor a fost Gabriel Niţă. În minutul 4, Niţă a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă a oaspeţilor, iar Costel Roşu a transformat lovitura de la 11 metri. Jocul a fost apoi echilibrat până în minutul 22, când Dunărea Călăraşi şi-a trecut în cont prima ocazei de gol dar, cu toate că le-a dat ceva emoţii propriilor spectatori, portarul Olaru a reuşit să se opună golului egalizator. Cosmin Mihai, Roşu şi Bucur şi-au trecut numele pe lista ratărilor dar în minutul 32, tot după o incursiune a lui Niţă, urmată de o centrare în faţa porţii, Andrei Antohi a trimis mingea sub transversală şi formaţia brăileană conducea cu 2-0. Trei minute mai târziu, tot Niţă, după o combinaţie cu Roşu, a centrat în careul oaspeţilor, iar Bucur a stabilit scorul primei reprize, 3-0, pentru Dacia Unirea. Oaspeţii au avut şansa de a reduce din diferenţă însă, după centrarea lui Kanda, Pană a trimis mingea peste transversală.

La trei minute de la reluare, atacantul dorit de Dacia Unitrea, Andrei Antohi, a urcat scorul la 4-0 pentru formaţia gazdă, iar din acest moment elevii lui Alin Pânzaru au redus din turaţie permiţându-le oaspeţilor să atace mai mult. Astfel că, în minutul 51, Laurenţiu Ivan a reuşit să degajeze de pe linia porţii mingea şutată de Danciu. Nouă minute mai târziu, Pop a fost faultat în careul brăilean de Lazăr însă Logofătu a intuit colţul şi a parat mingea şutată din penalty de Valentin  Alexandru. Tot Alexandru (min. 64), de la doar 4 metri, a irosit o altă mare şansă de a marca golul de onoare, iar Pop l-a imitat în minutul 67. Cu zece minute înainte de finalul partidei, Marius Dima a lobat mingea peste portarul oaspeţilor şi a stabilit scorul final al partidei. În finalul amicalului, Dunărea Călăraşi a forţat dar Velici (min. 83) şi Puşcaşu nu au găsit calea spre gol.

Dacia Unirea: Olaru (min. 46: Logofătu) – Niţă (min. 61: E. Oprea), Ivan, G. Lazăr (min. 61: Olenic), Stănciulescu – Mihai (min. 46: Ciucureanu), P. Ioan (min. 65: Puia), Covaciu, Antohi (min. 61: Dima) – Bucur (min. 46: Cubleşan), Roşu.

Dunărea Călăraşi: C. Lungu (min. 39: G. Popa) – Ţenea, Mardale, Şandru, Matei – Kanda (min. 39: A. Pop), Puşcaş, S. Pană, Drăghinceanu – Danciu, V. Alexandru. La oaspeţi, în repriza a doua, au mai evoluat Ibrian, Puşcaşu, B. Stancu, Roşca,  Preoteasa, Velici, Nicolae, Dincă.