Dacia Unirea a câştigat la pas, 4-1, partida cu ACS Berceni

• un succes care îi urcă pe brăileni pe locul al patrulea • trei jucători au debutat în Liga a II-a • cel mai tânăr dintre ei este Mădălin Calu, de doar 16 ani

Formaţia brăileană a câştigat la pas partida cu ACS Berceni, iar rezultatul înregistrat pe tabelă spre finalul meciului i-a permis lui Alin Pânzaru să le dea posibilitatea să debuteze în Liga a II-a lui Mădălin Calu, junior brăilean de doar 16 ani care a revenit la Brăila după câţiva ani petrecuţi la Viitorul Constaţa, dar şi lui Roşoagă, fotbalistul venit în această vară de la Cluj. Tot în acest joc s-a înregistrat şi cel de-al treilea debut în acest eşalon, cel al lui Gârlea, dar spre deosebire de ceilalţi doi colegi ai săi, portarul a fost integralist. Dacia Unirea s-a instalat încă din startul partidei în careul advers, însă prima şansă de gol a aparţinut oaspeţilor care au beneficiat de o lovitură liberă, Cristinel Matei a şutat pe spaţiul porţii, iar Gârlea a reţinut în doi timpi din faţa lui Grumezescu. La faza imediat următoare şi gazdele au beneficiat de o lovitură fixă executată de Costel Roşu, dar nici de data aceasta tabela nu s-a modificat. În minutul 15 Dacia Unirea putea trece în avantaj, numai că Puşcaşu, foarte bine lansat de Neagu, în loc să şuteze, a preferat o pasă în stânga la Enciu, iar vârful de atac brăilean a fost blocat de Bârsănel. Gazdele au forţat deschiderea scorului şi au reuşit-o patru minute mai târziu când Niţă a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar Costel Roşu a marcat din penalty. În minutul 28 formaţia brăileană ar fi putut să-şi mărească avantajul, însă mingea şutată de Puşcaşu a lovit transversala porţii oaspeţilor. Cu şase minute înainte de pauză, Puşcaşu a centrat în careul ilfovenilor, mingea a ajuns la Neagu care a scăpat de marcaj, l-a driblat pe Iancu şi a trimis mingea în poarta goală. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, Enciu nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu Iancu, astfel că gazdele conduceau cu doar 2-0 la pauză.

Joc cu sens unic şi alte două goluri în poarta lui Iancu

Brăilenii au ieşit hotărâţi de la cabine să înscrie şi cel de-al treilea gol astfel că, la două minute de la reluare, Roşu a centrat din lovitură liberă, mingea a ajuns la Puşcaşu care a recentrat în faţa porţii, Bârsănel a încercat să degajeze mingea în afara careului, dar a trimis-o în propria poartă şi gazdele conduceau cu 3-0. Pe fondul dominării echipei gazdă, pe contraatac, Mihai Ion a centrat în faţa porţii, iar Badea a marcat golul de onoare pentru ACS Berceni. Diferenţa de trei goluri în favoarea brăilenilor s-a restabilit în minutul 60 când, talonat de Bârsănel, Marco Enciu a reuşit să întoarcă mingea la Muscă, acesta a şutat, dar Iancu a respins-o în lateral, faza a continuat, Neagu a interceptat mingea, i-a pasat lui Puşcaşu, iar mijlocaşul gazdelor a stabilit scorul final, 4-1 pentru Dacia Unirea.

“Meci lejer pentru noi, ACS Berceni a avut o prestaţie mai slabă decât cea la care mă aşteptam. Noi ne-am făcut jocul uşor, iar rezultatul spune totul despre această partidă. Ne aşteaptă însă o perioadă foarte grea cu patru meciuri în care vom întâlni echipe care se luptă la promovare sau la podium şi trebuie să ne pregătim foarte bine pentru fiecare adversară în parte”, a declarat Alin Pânzaru la finalul partidei.

Dacia Unirea: Gârlea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Roşu,

Puşcaşu (min. 81: Calu), Adăscăliţei, Neagu (min. 76: Necoară) - Muscă (min. 67: Roşoagă), Enciu.

Antrenor: Alin Pânzaru

ACS Berceni: Iancu - Apostol, Sfrijan, Bârsănel, C. Radu (min. 38: Badea) - M. Ion (min. 72: Iancu), F. Matei, Lică (min. 46: Aioanei), Lupu - C. Matei, Grumezescu.

Antrenor: Marcel Abăluţă