Victorie în primul amical al iernii

Dacia Unirea a câştigat cu 3-2 în faţa celor de la AFC Hărman

• Mădălin Calu, Adăscăliţei şi Puşcaşu au marcat pentru echipa antrenată de Pânzaru • meciul s-a desfăşurat pe durata a două reprize de 50 de minute

Ieri, în primul amical din această iarnă, pe terenul sintetic ICIM din Braşov, Dacia Unirea s-a impus cu 3-2, în partida cu AFC Hărman, echipă aflată pe locul al doilea în Seria întâi a Ligii a III-a. Partida s-a desfăşurat pe durata a două reprize de câte 50 de minute fiecare şi a avut două părţi distincte.

Prima repriză a fost echilibrată, dar cu un plus pentru echipa din Liga a III-a, iar scorul de egalitate, 1-1, reflectă acest lucru. Cea de a doua însă a fost controlată cap coadă de formaţia brăileană. Dacia Unirea a deschis scorul în minutul 30 prin Mădălin Calu. Paul Ioan a recuperat mingea la jumătatea terenului, i-a pasat în adâncime lui Calu, care l-a “executat” cu sânge rece pe portarul advers. Costel Roşu, Calu şi Mucuţă şi-au mai trecut numele pe lista ratărilor în prima repriză, însă, pe ansamblu, în această parte a amicalului, după ce a egalat în minutul 40, AFC Hărman a fost echipa care a irosit ocaziile mai clare.

Partea a doua a fost controlată de brăileni. După un corner executat de Stănciulescu, cu o semifoarfecă pe spate, Adăscăliţei a adus-o pe Dacia Unirea în avantaj. După câteva minute Puşcaşu a intrat în careul advers şi a dus scorul la 3-1 pentru formaţia brăileană. Puşcaşu a mai şutat periculos în două rânduri, însă de fiecare dată mingea a ocolit ţinta. În această repriză situaţii de poartă pentru echipa brăileană au mai irosit Marin Iordache şi Ciucureanu. În ultimul minut de joc al meciului, la singura şansă de gol din această parte a amicalului, gazdele au redus din diferenţă.

Pentru primul meci pot spune că sunt mulţumit. Am jucat pe un teren sintetic din Braşov, iar jucătorii noştri au avut o prestaţie bună ţinând cont de faptul că sunt în plin cantonament de pregătire fizică. Prima repriză a fost echilibrată, dar cu un plus pentru adversara noastră, cea de a doua a fost controlată de noi. Am avut destule ocazii şi puteam câştiga mai clar, însă nu scorul contează în amicale ci ceea ce vrei să testezi. Iar eu consider că antrenamentul a fost unul reuşit”, a declarat antrenorul Alin Pânzaru. Ieri după-amiază jucătorii Daciei Unirea au avut antrenament la sala de forţă.

Dacia Unirea în prima repriză: Olaru – Niţă, Puia, Ivan, Necoară - Roşu, P. Ioan, Olenic, Iosofache – M. Calu, Mucuţă.

Dacia Unirea în repriza a doua: Mitrea – E. Oprea, Moglan, Ghiocel, Stănciulescu – Roşoagă, D. Oprea, Adăscăliţei, Ciucureanu – M. Iordache, Puşcaşu. Cosmin Neagu şi Marius Dima au fost menajaţi.