Dacia Unirea a câştigat cu 1-0 la Bacău şi este lidera seriei

Dacia Unirea a câştigat tot cu 1-0 şi la Bacău şi cel puţin pentru 24 de ore a urcat în fotoliul de lideră a seriei Est. Meciul Farul Constanţa - Rapid s-a disputat duminică seara iar partida Gloria Buzău - Ceahlăul Piatra Neamţ a fost amânată. Fotbaliştii brăileani au evoluat foarte bine la Bacău şi se puteau impune la un scor mai sever dacă nu se jucau cu ocaziile. Nu este mai puţin adevărat că şi portarul gazdelor, Miron, a avut câteva parade salvatoare pentru formaţia sa.
"Am practicat un joc echilibrat la toate capitolele, păcat că ratăm cu mare uşurinţă. Este bine că ducem repede mingea spre careul advers, că avem o posesie bună, cu timpul vom reuşi să marcăm mai mult, important este că am câştigat", a declarat antrenorul Alin Pânzaru.
În faţa a peste 500 de spectatori - printre aceştia fiind selectionerul U18, Costel Enache, fostul secretar al FRF, Gheorghe Chivorchian, şi antrenorul Ceahlăului, Costel Ilie - brăileanul Onofraş a ratat o imensă ocazie de gol în prima repriză. În minutul 36 Costel Roşu a şutat violent la poartă, Miron a respins mingea în faţă dar Onofraş a ratat de la doar doi metri, a trimis mingea mult peste transversală. "Aşa este Onofraş, marchează din poziţii imposibile şi ratează cu poarta goală", a fost reacţia imediată a lui Pânzaru. Pe finalul primei reprize Pungă a şutat de la mare distanţă exact în braţele lui Mitrea, a fost singura dată în care gazdele au trimis mingea pe spaţiul porţii brăilene. În repriza a doua Niţă a fost blocat de două ori în momentul şutului, Puşcaşu a şutat înşelător de la marginea careului dar Miron a fost pe fază şi a parat mingea. Muscă a fost din nou aproape de deschiderea scorului, însă mingea şutată de el de la 7-8 metri a fost scoasă de Ursu de pe linia porţii. Frunză (min. 73) i-a dat din nou emoţii lui Miron, aceasta fiind faza care anunţa deschiderea scorului. În minutul 76, atacantul de 19 ani venit de la Farul, Alexandru Muscă, a iniţiat o acţiune personală şi a şutat în vinclul porţii apărate de Miron, iar eurogolul lui urma să aducă brăilenilor primul succes în deplasare. Pe finalul meciului, Muscă ar fi putut realiza "dubla" însă a făcut o preluare prea largă şi le-a dat posibilitatea fundaşilor centrali ai gazdelor să înlăture pericolul.
În această săptămână, Dacia Unirea va disputa o dublă partidă oficială cu "lanterna roşie" a seriei întâi a Ligii a II-a, Oţelul Galaţi, prima miercuri, în Cupa României, cea de a doua sâmbătă, în campionat.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Olenic - Roşu, Puşcaşu (min. 89: S. Nicoliţă), Necoară (min. 59: Frunză) - Onofraş (min. 73: Moise), Muscă.
Antrenor: Alin Pânzaru
SC Bacău: Miron - Mihălăchioae, Lozneanu, Ursu, Drugă - Sahru, Adăscăliţei (min. 65: Corban), Dumitriu, Pungă (min. 73: A. Pavel) - Ignea (min. 65: Hurdubei), Vraciu.
Antrenor: Cristian Popovici.