Dacia Unirea – CS Afumaţi: 1-5. Cel mai sever eşec al brăilenilor în acest sezon

• la 1-1 Adăscăliţei şi Ciucureanu au ţintit barele porţii lui Muţiu • CS Afumaţi a lovit apoi de patru ori pe contraatac

CS Afumaţi a câştigat cu 5-1 la Brăila şi elevii antrenorului Alin Pânzaru au suferit cea mai severă înfrângere din acest sezon competiţional. Cei care nu au fost la Municipal pot considera că a fost un meci controlat de echipa vizitatoare, în realitate altfel au stat lucrurile. Disputa dintre cele două formaţii a fost una echilibrată numai că oaspeţii au fructificat toate ocaziile mari de gol în timp ce gruparea brăileană nu s-a descurcat la finalizare în acest joc. Iar momentul psihologic al partidei a fost cel din startul părţii secunde când, la 1-1, Adăscăliţei a expediat mingea în transversală iar Cuciureanu, de la marginea carelui mic a

ţintit bara din stânga a porţii apărate de Muţiu. Şi în loc de 3-1 pentru gazde a fost 5-1 pentru oaspeţi.

În primul sfert de oră echipa gazdă a controlat cu autoritate jocul şi în minutul 4 ar fi putut deschide scorul. A fost o fază spectaculoasă care a început cu un şut violent al lui Neagu, mingea l-a lovit în piept pe Muţiu şi a ajuns la Puşcaşu, acesta i-a pasat lui Costel Roşu care a şutat din nou, Buzea a scos mingea de pe linia porţii iar Puşcaşu, pe fază, a lobat-o spre gol însă a ţintit doar transversala. Abia la capătul primului sfert de oră oaspeţii au depăşit linia de centru dar a fost un contraatac periculos în urma căriua Mugurel Dedu a egalat la 1-1, raportul şuturilor în transversală. După o centrare a lui Popa de pe partea dreaptă Vasile a reluar slab mingea la colţul lung iar Olaru atent a evitat golul. A urmat o acţiune a echipei gază la finalul căreia Roşu a trimis mingea pe lângă poarta lui Muţiu. Finalul de repriză a aparţinut echipei CS Afumaţi care, după o ocazie irosită de Vlada (min. 32), a deschis scorul prin Costache în minutul 39. Mijlocaşul oaspeţilor a lobat mingea peste Olaru a urmărit-o şi cu toate că a fost talonat de Niţă a şutat în vinclu.

Dacia Unirea a început foarte bine repriza a doua şi la 30 de secunde de la reluare a restabilit egalitatea după un eurogol semnat de Cosmin Neagu. Un minut mai târziu putea fi 2-1 pentru Dacia Unirea însă mingea şutată violent de Adăscăliţei a zguduit transversala porţii oaspeţilor. Echipa pregătită de Alin

Pânzaru a rămas în atac şi în minutul 55 a avut din nou şansa de a prelua conducerea, Puşcaşu i-a pasat lui Ciucureanu însă tânărul jucător al gazdelor a trimis mingea în bara din stânga a porţii lui Muţiu. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 65, la o fază care nu anunţa nimic Robicec a marcat iar CS Afumaţi, contrar cursului jocului, conducea cu 2-1. Brăilenii s-au aruncat în atac pentru a obţine măcar un egal iar pe contraatac, oaspeţii au mai înscris de trei ori. Avram (min. 77) a marcat pentru 3-1 iar în doar trei minute Vlada a realizat “dubla” şi CS Afumaţi s-a impus cu 5-1 pe Municipal. În urma acestei înfrângeri Dacia Unirea a coborât pe locul al nouălea în clasament.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, L. Ivan, Necoară, Stănciulescu – Roşoagă (min. 46: Ciucureanu), Moglan (min. 80: P. Ioan), Adăscăliţei (min. 76: Dima), Neagu –  Roşu, Puşcaşu.

Antrenor: Alin Pânzaru

CS Afumaţi: Muţiu – Robicec, Buzea, Botea, Gheorghe – Popa (min. 59: Avram), Dedu (min. 76: Petculescu), Patriche, Costache (min. 83: Covalschi) – Vasile, Vlada.

Antrenor: Vasile Neagu.