Dacia Unirea şi Luceafărul Oradea au remizat, 1-1, pe Municipal

• asta după un meci în care doar golurile au mai dezmorţit atmosfera de pe stadionul brăilean • duminică, 1 aprilie, în etapa a 27-a, Dacia Unirea joacă la FC Argeş

Miercuri, pe Municipal, puţinii spectatori prezenţi în tribune au asistat la cea mai slabă partidă a echipei brăilene din acest campionat. Nici Luceafărul Oradea nu a excelat, însă jucătorii formaţiei vizitatoare nu şi-au dorit mai mult de un egal şi au plecat cu un punct de la Brăila. Un lucru este clar după acest prim meci pe teren propriu: mulţi dintre jucătorii aduşi de Dacia Unirea în această iarnă nu au valoare pentru Liga a II-a.

Pentru că întâlnea o echipă de acelaşi nivel valoric, Dacia Unirea era “condamnată” să câştige acest meci ca să poată spera la menţinerea în Liga a II-a, însă una este să vrei şi alta să poţi. Echipa gazdă s-a apropiat pentru prima dată de poarta adversă în minutul 3, când Manea a executat o lovitură liberă, iar Stănciulescu a trimis mingea pe lângă poartă. Anghelina (min. 8) a şutat pentru prima dată pe spaţiul porţii, însă mingea a fost reţinută fără probleme de Goia, iar în replică, două minute mai târziu, Dacian Ban s-a “distrat” cu apărarea brăileană dar a şutat din careu, exact în braţele lui Botaş. Vitan (min. 30), de la gazde, şi Trif (min. 42), de la oaspeţi, şi-au încercat şansele de la distanţă, însă fără a pune în pericol real poarta adversă.

Cu un minut înainte de finalul primei reprize Anghelina a marcat un gol frumos şi a salvat cât de cât aspectul primei reprize, una anostă din toate punctele de vedere, min. 44: 1-0, pentru Dacia Unirea.

Partea a doua a început tot cu o fază fixă în favoarea gazdelor, Manea a centrat în careul oaspeţilor, dar Ghiocel (min. 49) a trimis mingea peste poartă. După mai bine de zece minute în care nu s-a consemnat nimic deosebit, a venit golul egalizator înscris de Daniel Oros, care din 4 metri, nestingherit de nimeni din defensiva brăileană, a trimis mingea în plasa porţii lui Botaş, min, 60: 1-1. Un gol la care au mai contribuit Antohi şi Vlad Rusu.

La faza imediat următoare Stănciulescu a trimis mingea, cu capul, peste portarul Goia, dar atent Ţînc a degajat-o în afara careului. Dacia Unirea a mai avut o şansă de a obţine toate punctele, în minutul 90, dar Cubleşan a şutat prea slab, iar mingea a fost deviată de un apărător advers. Formaţia brăileană a încheiat meciul în careul advers însă lipsa de inspiraţie, precum şi jocul fără niciun orizont a făcut ca partida să se încheie la egalitate, 1-1.

Iar în urma acestui semieşec Dacia Unirea rămâne pe penultimul loc în clasamentul Ligii a II-a.

Dacia Unirea: Botaş – Gîţ, Stănciulescu, Ghiocel, Al. Nicola – Vitan (min. 68: Niţă), Anghelina, M. Dima, Manea (min. 75: Cubleşan) – Al. Pop, Banyoi (min. 60: Dushkaj).