Dacia Unirea şi-a luat revanşa în faţa Metalului Buzău

formaţia brăileană a obţinut o victorie la scor, 5-1, în faţa liderei Ligii a IV-a din judeţul Buzău • doi juniori, Ciucureanu şi Puia au marcat pentru formaţia antrenată de Pânzaru • Lungoci şi-a făcut cadou un gol de ziua lui

Dacia Unirea a spart gheaţa şi, după două înfrângeri la rând, a reuşit prima victorie în amicale în faţa echipei de pe primul loc din Liga a IV-a a judeţului Buzău, Metalul. Scorul ar fi putut fi însă mult mai drastic dacă jucătorii echipei brăilene nu iroaseau alte câteva mari situaţii de gol în prima repriză. Neagu şi Puşcaşu au ratat pe rând, în primele două minute deschiderea scorului, iar în replică, în minutul 7, Lungoci a fost la un pas de gol, însă atent, Popa a reţinut mingea. Echipa antrenată de Alin Pânzaru a continuat să domine şi după trei minute, lansat în adâncime de Stănciulescu, Roşoagă a şutat pe sub portarul Alin Oprea ieşit în întâmpinare şi a deschis scorul. Coordonată de pe margine de Vali Stan, Metalul Buzău nu a acuzat şocul primirii golului şi a reuşit după numai două minute să egaleze prin Lungoci, atacantul buzoienilor făcându-şi astfel un frumos cadoul chiar în ziua în care a împlinit 29 de ani. Coautor la golul egalizator a fost Alin Radu, fostul golgeter al echipei Conpet Cireşu. În minutul 28, Lungoci a avut şansa de a realiza “dubla”, însă Popa s-a opus cu succes. La faza imediat următoare Neagu i-a pasat lui Puşcaşu însă acesta a fost blocat de portarul advers. Dacia Unirea a continuat să atace şi a trecut în avantaj în minutul 38 graţie autogolului realizat de fundaşul central al Metalului, Grăjdan, care a reluat mingea în propria plasă la o centrare a lui Roşu. Scorul primei reprize 3-1 pentru Dacia Unirea a fost stabilit încă din minutul 42 de Neagu, după o pasă primită de pe partea dreaptă de la Roşoagă. Alin Pânzaru a schimbat echipa în repriza a doua, însă apetitul de gol al elevilor săi a rămas la fel de mare, deşi în teren au evoluat şase jucători sub 21 de ani. La două minute de la reluare, cu un şut plasat la colţul lung, juniorul Ciucureanu a dus scorul la 4-1. Cel mai frumos gol al meciului i-a aparţinut lui Puia, şut de la marginea careului în vinclul porţii apărate de Creţu. Ambele formaţii au evoluat cu mult aplomb şi în această parte a meciului cu toate că terenul sintetic a fost acoperit tot timpul cu un strat subţire de zăpadă îngheţată.

Dacia Unirea prima repriză: Popa – Niţă, Moglan, Ghiocel, Stănciulescu – Roşu, Adăscăliţei, D. Oprea, Roşoagă - Neagu, Puşcaşu.

Dacia Unirea repriza a doua: Olaru – E. Oprea, Olenic, Ivan, Necoară - Iosofache, P. Ioan, Ciucureanu, Puia – Calu, M. Iordache (min. 70: Mucuţă).

Metalul Buzău: A. Oprea – Păun, Grăjdan, Benga, Spătaru – A. Radu, Pâslaru, Stan, Mihai – Lungoci, D. Păun. În repriza a doua au mai evoluat Toader, V. Leu, Creţu, M. Radu, Nicola.