Dacia Unirea, învinsă cu 2-1 de Petrolul într-un amical la Ploieşti

Neagu a marcat pentru echipa brăileană, Khali şi Jipa pentru echipa din Liga a IV-a • victoria ploieştenilor a venit după un penalty făcut cadou de arbitrul de centru

Sâmbăta trecută, pe terenul sintetic al Parcului Municipal Ploieşti Vest, Dacia Unirea a pierdut cu 2-1 cel de-al doilea amical programat în parioada cantonamentului montan. Echipa brăileană a fost învinsă de Petrolul Ploieşti, echipă aflată pe primul loc în Liga a IV-a a judeţului Prahova. Dacia Unirea a testat doi jucători în aceast amical, pe Popa, un portar junior de la Braşov, şi pe mijlocaşul Hagianu, de la Câmpina, iar la final Alin Pânzaru l-a chemat în probe doar pe fotbalistul braşovean.

Prima repriză a fost echilibrată, echipa pregătită de Octavian Grigore având două ocazii. La prima, după o incursiune pe stânga, Păun (min. 30) a şutat de la marginea careului mic însă Popa a reţinut mingea, iar şapte minute mai târziu Vintilă a şutat din unghi, pe lângă poartă. Dacia Unirea a avut la rândul ei o situaţie de gol pe care a irosit-o Mădălin Calu. În repriza a doua, la gazde în teren au intrat jucătorii veniţi în probe, francezii Halim Khali şi Neil Hillion, Oae, Iancu, Pătraşcu şi Carlos Alberto. Petrolul a deschis scorul în minutul 55, când  francezul Khali a profitat de o gafă a lui Paul Ioan şi a lobat mingea peste portarul brăilean ieşit mult dintre buturi. Jipa şi Carlos au fost aproape de gol însă nu a fost 2-0, ci 1-1 pentru că în minutul 85 Neagu a reuşit să restabilească egalitatea. La ultima fază a meciului, Puia l-a faultat în afara careului pe Carlos însă, din exces de zel, arbitrul de centru a decis că infracţiunea s-a petrecut în suprafaţa de pedeapsă şi a arătat punctul cu var, Jipa a marcat şi Petrolul a câştigat amicalul cu Dacia Unirea.

Evoluţia noastră a fost una modestă şi era de aşteptat, fiind la final de cantonament s-a instalat o stare de oboseală, iar fotbaliştii noştri nu s-au angrenat aşa cum ne-am fi dorit la joc. Meciul a fost echilibrat, ploieştenii au primit cadou acel penalty şi au câştigat. Am folosit două echipe echilibrate, cu mulţi jucători tineri, de la viitorul amical în prima repriză va intra în teren o echipă apropiată de cea pe care o vom folosi în partidele oficiale”, a declarat antrenorul Alin Pânzaru.

Dacia Unirea prima repriză: Popa – Niţă, Moglan, Ghiocel, Stănciulescu – Iosofache, D. Oprea, Adăscăliţei, Ciucureanu – Mucuţă, Calu.

Dacia Unirea repriza a doua: Mitrea – E. Oprea, Puia, Ivan, Necoară - Hagianu, P. Ioan, Roşoagă, Neagu – Puşcaşu, M. Iordache.

Petrolul în prima repriză: Marinică – Olaru, R. Alecsandru, Chiriţă, Velisar – Butufei – N. Popescu, Catană, Păun, D. Gheorghe – Vintilă.

Petrolul în repriza a doua: Chiş – Oae, R. Alecsandru, Crăciun, Radu – Niţescu – Iancu, Khali, Hillion, Pătraşcu (min. 70: Carlos) - Jipa.