Cuza Sport, victorioasă în deplasarea de la Dinamo 2 Bucureşti

formaţia brăileană s-a impus cu 75-60 şi şi-a trecut în cont al 10-lea succes din acest campionat  • Andrei Căpuşan a fost MVP-ul partidei din sala Dinamo • americanul Mc Calop s-a accidentat şi ratează meciul din ultima etapă a returului

Duminică, în penultima etapă a returului Ligii I la baschet masculin, Cuza Sport a câştigat cu 75-60, pe sferturi 20-22, 24-18, 15-15, 16-5, meciul susţinut la Bucureşti cu satelitul echipei Dinamo. Formaţia brăileană a bifat al 10-lea succes, însă l-a pierdut pentru câteva săptămâni pe americanul Mc Calop, care s-a accidentat destul de serios la jumătatea primului sfert al partidei.

Cuza Sport a început foarte bine meciul şi s-a desprins la 5-0, toate punctele fiind realizate de Nicholson, însă Dinamo cu Radu Vîrnă în rol de principal realizator a reuşit să egaleze şi apoi să se desprindă la 10-7. Căpuşan a restabilit egalitatea, 15-15 şi tot el a transformat o aruncare liberă, iar formaţia brăileană conducea din nou, 16-15. Accidentarea lui Mc Calop i-a demoralizat pe jucătorii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici, aceştia nu s-au mai putut concentra astfel că bucureştenii au reuşit să câştige la o diferenţă de 2 puncte, 22-20, primul sfert al meciului. Readuşi cu picioarele pe pământ de cei doi antrenori, baschetbaliştii echipei brăilene au restabilit egalitatea, după un coş de 2 puncte marcat de Căpuşan şi printr-un joc sigur în apărare şi eficient sub panoul advers au avut un final foarte bun şi au câştigat sfertul al doilea cu 24-18, Stănculea,  Nicholson, Sandu şi Căpuşan fiind jucătorii care au reuşit să facă diferenţa în acest al doilea act al meciului. Iar la pauza mare Cuza Sport conducea la general cu 44-40. Cu Andrei Căpuşan, de departe cel mai bun jucător de pe teren, Cuza Sport a continuat să dicteze ritmul jocului şi în partea a doua a partidei. Cu toate că dinamoviştii au forţat o răsturnare de scor, echipa brăileană şi-a păstrat acelaşi avantaj de patru puncte şi după sfertul al treilea. Ultimul act al întâlnirii a fost dominat într-o manieră categorică de Cuza Sport. Viuleţ, Nicholson, Halici, Corneanu, Căpuşan au înscris şi lidera seriei a 3-a, Cuza Sport, a câştigat detaşat, 16-5, ultimul sfert al meciului şi astfel formaţia de la Dunăre a obţinut al zecelea succes din sezonul regulat.

Pentru Cuza Sport au marcat: Andrei Căpuşan 24 puncte, Craig Nicholson 15, Cezar Sandu 8, Florin Voiculeţ 7, Şerban Halici 6, Claudiu Lungu 4, Alex Stănculea 4, Cristian Corneanu 3, Richard Mc Calop 2, Dragoş Viuleţ 2.