Cuza Sport: Trei victorii din trei meciuri

acesta este bilanţul echipei Cuza Sport în turul turneului semifinal al Ligii I la baschet • brăilenii au câştigat cu 74-70, duminică, la CSM VSKC Miercurea Ciuc • după această victorie Cuza Sport urcă pe locul al doilea • Andrei Căpuşan a fost principalul marcator al oaspeţilor

Pentru că Sala Polivalentă a fost în febra pregătirilor în vederea derulării celui mai important eveniment sportiv din 2017, Campionatul European de box U22, Cuza Sport a jucat în deplasare partida cu CSM VSKC Miercurea Ciuc, iar baschetbaliştii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu au avut o evoluţie bună şi s-au impus la patru puncte diferenţă, 74-70, bifând astfel cea de a treia victorie consecutivă din cadrul turneului semifinal al Ligii I la baschet masculin. Un succes care le permite baschetbaliştilor formaţiei brăilene să urce pe locul al doilea în clasament.

Meciul de la Miercurea Ciuc a fost unul echilibrat, dovadă fiind scorurile înregistrate în cele patru sferturi, precum şi cel consemnat la finalul său. Corneanu, Ţelinoiu şi Movileanu au realizat câte un coş de 3 puncte, iar Cuza Sport a câştigat primul sfert la o diferenţă de doar un punct, 17-16. Andrei Căpuşan, cel care avea să devină principalul marcator al echipei coordonate de pe margine de Cătălin Ştefănescu, şi Nemanja Petrovic au făcut ca la pauza mare echipa brăileană să fie în avans cu trei puncte, 38-35. Cel mai echilibrat sfert al întâlnirii a fost cel de-al treilea: ambele formaţii au mers cap la cap, s-a încheiat 15-15, însă tot echipa vizitatoare conducea la general. Baschetbaliştii brăileni au evoluat pragmatic, la rezultat, şi au câştigat la un punct, 21-20, ultimul sfert al întâlnirii şi partida.

Rezultatul  este cel care contează, mai puţin spectacolul sau proporţiile scorului. Am obţinut al treilea succes consecutiv şi am urcat pe locul al doilea în clasament. Suntem în grafic şi ne îndreptăm cu paşi siguri spre turneul final”, a declarat antrenorul Cătălin Ştefănescu.

Pentru Cuza Sport au marcat Andrei Căpuşan - 22 puncte, Nemanja Petrovic - 15 Cristian Corneanu - 5, Ciprian Ţelinoiu - 5, Claudiu Lungu - 6, Vasile Dunca - 2, Andrei Iliescu - 5, Adrian Movileanu - 9, Florin Voiculeţ - 4 şi Andrei Damian - 1.

Din lotul deplasat la Miercurea Ciuc au mai făcut parte Şerban Halici şi Dragoş Viuleţ.