Cuza Sport a trecut iar de borna de 100 de puncte înscrise într-un meci

• în ultima etapă a turului, baschetbaliştii brăileni au învins Universitar Ploieşti cu 127-59, pe sferturi 33-16, 34-7, 32-12, 29-24 • Adrian Movileanu a fost cel mai bun marcator al acestei partide

Conform previziunilor, Cuza Sport a câştigat clar, 127-59, meciul cu Universitar Ploieşti şi a mai făcut un pas spre turneul semifinal, primul obiectiv pe care şi l-a propus în acest campionat echipa brăileană. Cu şapte coşuri de 3 puncte în cont şi cu un total de 23 de puncte realizate, Adrian Movileanu a fost cel mai bun marcator al acestei partide programate în ultima etapă a turului Ligii I. Este cel de-al doilea meci în care Cuza Sport a trecut de borna celor 100 de puncte înscrise pe teren propriu într-o partidă, după cel cu SCMU 2 Craiova, câştigat cu 133-41. A fost din nou un antrenament cu public pentru gruparea baschetabalistică de la Dunăre.

Meciul din Polivalentă dintre Cuza Sport şi Universitar Ploieşti a fost controlat cap coadă de echipa brăileană, asta în condiţiile în care antrenorul Cătălin Ştefănescu şi managerul clubului, Mircea Totolici, au mizat în ultimele două sferturi pe juniorii din cadrul clubului.

Doar începutul de meci a fost echilibrat, Cuza Sport a condus cu 4-0 dar ploieştenii au venit la un singur punct, 3-4, iar un minut mai târziu diferenţa dintre cele două combatante era de doar două puncte. De la 9-7 Cuza Sport a luat jocul pe cont propriu, s-a distanţat la 31-11 şi a câştigat primul sfert cu 33-16. În sfertul al doilea, baschetbaliştii brăileni şi-au continuat cursa pentru obţinerea unui rezultat categoric, unul în care să înscrie din nou peste 100 de puncte. Cuza Sport s-a distanţat la 57-18, iar la finalul sfertului al doilea avea 44 de puncte avans, 67-23. Cu toate că aveau deja asigurată victoria, brăilenii au continuat să evolueze la fel de bine şi după pauza mare, oferindu-le astfel fanilor din tribună momente spectaculoase.

La finalul sfertului al treilea, Cuza Sport conducea cu 98-35. În ultimul act al meciului echipa antrenată de Cătălin Ştefănescu s-a distanţat chiar şi la 70 de puncte de adversara sa. Echipa gazdă a condus cu 121-51, 125-55, iar în final s-a impus cu  127-59, ultimele două puncte ale acestei partide fiind marcate de Alexandru Koler

Pentru Cuza Sport au marcat Adrian Movileanu 23 de puncte, Joshua Keyes 19, Şerban Halici 16, Florin Voiculeţ 13, Andrei Sava 12, DeAllen Jackson 10, Cristian Corneanu 9, Alin Andrieş 9, Eduard Urdă 9, Adrian Ţocu 4, Alexandru Koler 2. În acest meci a jucat şi Ciprian Ţelinoiu însă el nu a înscris.