Cuza Sport, spectacol sub panouri în Polivalenta brăileană

• echipa noastră a câştigat cu 94-91, după prelungiri, partida cu satelitul echipei Dinamo Bucureşti • la finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 86-86 • americanul  Joshua Keyes a fost principalul marcator al partidei

Sâmbăta trecută, în cadrul etapei a 5-a a Ligii I, Cuza Sport şi Dinamo 2 Bucureşti au oferit spectatorilor brăileni un meci spectaculos, dar cu un final fericit pentru iubitorii baschetului din oraşul nostru. Formaţia pregătită de antrenorul Cătălin Ştefănescu a jucat de la egal la egal cu o adversară, Dinamo 2 Bucureşti, care a avut în componenţă jucători de la prima echipă, cea care evoluează în Liga Naţională. Cel mai prolific jucător al acestui regal baschetbalistic a fost americanul Joshua Keyes, care a marcat 30 de puncte.

Primul sfert a fost echilibrat, iar rezultatul la finalului lui, 23-23, reflectă această afirmaţie. Casale a marcat un coş de 3 puncte, iar Stănescu a dus scorul la 5-0 pentru echipa bucureşteană. Cuza Sport a reuşit să egaleze şi a avut pentru prima dată avantaj pe tabela de marcaj, 16-15, în minutul 5 şi 30 de secunde. Cu un minut şi jumătate înainte de finalul primului act, echipa brăileană avea un avantaj de 3 puncte însă replica bucureştenilor a fost promptă, iar primul sfert s-a încheiat la egalitate.

În primele patru minute ale sfertului al doilea, echipa gazdă s-a distanţat la 13 puncte însă la pauza mare echipa antrenată de Cătălin Ştefănescu conducea la şase puncte diferenţă, 46-40, un avantaj dătător de speranţe, mai ales că şi jocul brăilenilor era unul sigur şi eficient.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru gazde, iar Cuza Sport s-a distanţat la 15 puncte, 57-42, de adversara sa în sfertul al treilea. Pe fondul unor greşeli ale gazdelor, Dinamo 2 Bucureşti a reuşit să egaleze şi să se distanţeze la 65-63. DeAllen Jackson a egalat la 65-65, iar Andreiş a marcat un coş de 3 puncte astfel că echipa brăileană a încheiat în avantaj şi sfertul al treilea. Ultimul act din timpul regulamentar al partidei a fost unul nerecomandat cardiacilor. Cuza Sport şi-a creat din nou un avantaj de şase puncte dar în finalul acestuia dinamoviştii au egalat şi au trimis meciul în prelungiri.

Baschetbaliştii brăileni au gestionat foarte bine această parte decisivă a partidei şi s-au impus cu 94-91, la capătul unui meci care a durat peste două ore.

Pentru Cuza Sport au marcat: Joshua Keyes 30 puncte, DeAllen Jackson 18, Alin Andrieş 11, Ciprian Ţelinoiu 10, Adrian Movileanu 10, Florin Voiculeţ 7, Cristian Corneanu 6, Adrian Ţocu, iar de la Dinamo 2 Bucureşti principalul realizator a fost Alin Zaharie cu 28 de puncte înscrise.