Cuza Sport a pierdut cu 84-63 la CSU Ştiinţa Bucureşti, dar rămâne pe primul loc în grupă

• Andrei Căpuşan a fost principalul marcator al formaţiei brăilene

Duş rece pentru baschetbaliştii de la Cuza Sport în deplasarea de la Ştiinţa Bucureşti. După un joc mai puţin reuşit formaţia pregătită de Cătălin Ştefănescu a pierdut cu 84-63 la Bucureşti, dar se menţine pe primul loc în grupa a 3-a a Ligii I.

Baschetbaliştii brăileni au avut un început bun de meci şi, graţie celor două coşuri marcate de Andrieş şi de cel al lui Jackson, au condus cu 6-0 în primul sfert pe terenul Ştiinţai Bucureşti, însă replica formaţiei gazdă a fost promtă, iar bucureştenii au restabilit egalitatea la 7-7. Jocul a fost echilibrat, iar la finalul primului sfert Cuza Sport avea un avantaj de doar un punct, 22-21. Sfertul al doilea a fost la fel de echilibrat. Cele două combatante au mers cap la cap, însă pe finalul acestuia bucureştenii au fost mai activi sub panoul advers şi s-au impus cu 18-16, astfel că la pauza mare ei aveau un avantaj de un punct, 33-32. Pauza mare nu a fost un sfetnic bun pentru formaţia pregătită de Cătălin Ştefănescu. Deşi au jucat destul de bine în prima parte a sfertului al treilea, pe finalul acestuia brăilenii nu au mai ţinut pasul cu adversarii lor, iar echipa bucureşteană a câştigat cu 21-13 acest act al partidei. Formaţia brăileană nu s-a regăsit nici în sfertul al patrulea, unul dominat în mod categoric de bucureşteni. Ştiinţa s-a impus cu 24-12 în sfertul al patrulea, iar la ganeral cu 84-63 în faţa echipei Cuza Sport.

Miercuri, 8 noiembrie Cuza Sport va juca tot în deplasare la Steaua CSM Eximbank 2 Bucureşti iar sâmbătă, 11 noiembrie, echipa brăileană va evolua în Polivalentă în compania satelitului formaţiei Dinamo Bucureşti.

Pentru Cuza Sport au marcat Andrei Căpuşan - 20 de puncte, Ciprian Ţelinoiu - 14, De Allen Jackson - 10, Adrian Movileanu - 5, Andrei Sava - 4, Dan Feraru - 4, Alin Andrieş - 4, Florin Voiculeţ - 2. Au mai jucat dar nu au marcat Joshua Keys, Adrian Ţocu, Şerban Halici. De la Ştiinţa Bucureşti principalul marcator a fost Aktas cu 28 de puncte înscrise.