Cuza Sport a pierdut, 37-63, derby-ul cu BC Slam Bucureşti

pe sferturi rezultatul a fost 7-14, 9-18, 13-9, 8-22 • cu 15 puncte marcate,  Andrei Grozea a fost cel mai prolific jucător al gazdelor

Sala Polivalentă a găzduit duminica trecută derby-ul turneului semifinal grupa valorică A, la U16, între Cuza Sport Brăila şi  BC Slam Bucureşti, formaţii cu aceeaşi linie de clasament înaintea acestei dispute, fiecare dintre cele două combatante având câte 3 victorii şi o înfrângere. Echipa brăileană nu a prins însă o zi bună şi a pierdut la o diferenţă de 26 de puncte, însă îşi menţine intacte şansele de a accede în ultimul act al competiţiei. Bucureştenii au profitat de indeciziile gazdelor în faza de atac şi au câştigat clar primele două sferturi ale întâlnirii. Pauza mare părea că a fost un sfetnic bun pentru formaţia pregătită de Mircea Totolici. Brăilenii au intrat decişi să întoarcă soarta meciului în favoarea lor, iar după ce au câştigat sfertul al treilea cu  13-9, obiectivul părea realizabil.  BC Slam Bucureşti a jucat pragmatic în ultimul sfert, pe care l-a şi câştigat la scor, 22-8 şi s-a impus în final cu 63-37.

Pentru Cuza Sport au marcat: Andrei Grozea 15 puncte, David Bejan 4, Alexandru Mitache 4, Mihnea Done 4, Vlad Popescu 4,  Samir Zamfir 2, Alexandru Marin 2, Bogdan Căpităneanu 1, Cristian Scurtu 1.

La U18, Cuza Sport a fost învinsă de cea mai puternică echipă din campionat

Cu o zi înainte, baschetbaliştii U18 de la Cuza Sport au fost învinşi cu un scor categoric, 92-41, de U Banca Transilvania Cluj Napoca, meciul contând pentru etapa a 5-a a turneului semifinal grupa valorică A. Meciul a fost controlat cap coadă de echipa care are cele mai mari şanse la câştigarea campionatului, U Banca Transilvania, iar clujenii s-au impus în toate cele patru sferturi cu 24-10, 27-12, 23-8, 18-11. În etapa următoare, a 6-a, a turneului semifinal Cuza Sport va evolua tot în Sala Polivalnentă, adeversara brăilenilor urmând a fi CN Aurel Vlaicu Bucureşti.