Cuza Sport a câştigat derby-ul cu Steaua EximBank 2 Bucureşti

baschetbaliştii echipei brăilene s-au impus cu 79-71, pe sferturi: 16-13, 18-11, 25-21, 20-26 • victoria a fost oferită cadou americanilor Mc Calop şi Craig

Cuza Sport continuă seria succeselor, formaţia brăileană a câştigat cu 79-71 derby-ul cu Steaua EximBank 2 Bucureşti şi şi-a consolidat postura de lideră a grupei a 3-a. Indiferent de adversara pe care o întâlnesc, elevii lui Cătălin Ştefănescu fac spectacol în teren şi bifează succes după succes, echipa brăileană fiind în acest moment principala candidată la locul întâi în grupă, la finalul sezonului regulat. Duminică, echipa a jucat foarte bine în derby-ul cu Steaua 2, iar victoria le-a fost oferită cadou celor doi americani care şi-au sărbătorit ziua de naştere,  Richard Mc Calop, care a împlinit 24 de ani pe 17 ianuarie, şi Craig Mc Nicholson, baschetbalist care a împlinit 23 de ani chiar în ziua meciului. Lovitura de start a partidei a fost dată de surorile Maria şi Teodora Naidin, multiple medaliate naţionale în concursurile de judo şi sambo din România.

Pe ansamblu, meciul a fost echilibrat, fiind un bun test de verificare a baschetbaliştilor brăileni în vederea participării la turneul semifinal al Ligii întâi. Susţinută din tribună de peste 600 de brăileni, Cuza Sport a jucat pragmatic şi a câştigat primele două sferturi. Steliştii au avut un avantaj de patru puncte în două rânduri, 6-2 şi respectiv 9-5, însă formaţia gazdă a întors rezultatul în favoarea sa, iar unul dintre cei doi sărbătoriţi, Mc Calop, a stabilit scorul primului sfert, 16-13, pentru echipa brăileană. Gruparea de la Dunăre s-a distanţat la 13 puncte, 29-16 după primele patru minute ale sfertului al doilea, apoi la 15 lungimi, 32-17, după un coş de 3 puncte realizat de Viuleţ. Steaua a revenit în joc, a reuşit să înscrie 7 puncte până la finalul actului al doiea, însă la pauza mare Cuza Sport conducea la o diferenţă de 10 puncte, 34-24. Sfertul al treilea a fost la discreţia echipei pregătite de Călălin Ştefănescu. După trei reuşite consecutive ale lui Voiculeţ gruparea de la Dunăre s-a distanţat din nou la 16 puncte, 40-24, gazdele au gestionat bine lucrurile în acest al treilea act al meciului, iar la finalul său conduceau la general cu 59-45. Steliştii au reuşit să se impună cu 26-20 în sfertul al patrulea, însă victoria i-a revenit echipei Cuza Sport Brăila.

Am întâlnit o adversară care ne-a pus destule probleme, însă noi ne-am dorit cu adevărat victoria şi am reuşit să o obţinem. Echipa este în grafic, fiecare joc până la finalul sezonului regulat fiind pentru noi test de verificare în vederea turneului semifinal”, a declarat antrenorul Cătălin Ştefănescu.

Pentru Cuza Sport au marcat: Andrei Căpuşan 15 puncte, Cristian Corneanu 14, Ciprian Ţelinoiu 13, Richard Mc Calop 10, Florin Voiculeţ 10 puncte, Craig Nicholson 10, Dragoş Viuleţ 5, Cezar Sandu 2, iar pentru CSM Steaua EximBank 2 Bucureşti au înscris Arion 21 puncte, Bălteanu 20, Darwiche 10, Coconea 9, Măciucă 6, Calenic 3, Ioniţă 2.