Cuza Sport a câştigat cu 82-79 derby-ul cu Politehnica Iaşi

• pe sferturi 25-27, 16-15, 18-14, 25-23 • formaţia brăileană de baschet este neînvisă după trei etape în Liga I • americanul Richard Mc Calop a fost coşgeterul partidei

Baschetbaliştii de la Cuza Sport au câştigat cu 82-79 derby-ul cu Politehnica Iaşi din etapa a treia a Ligii I la baschet masculin. A fost practic un duel între cei mai valoroşi baschetbalişti de pe teren, americanul Richard Mc Calop de la gazde şi Jones Jermale de la oaspeţi. Spre bucuria celor peste 500 de spectatori brăileni, câştigător a fost jucătorul echipei Cuza Sport.  Mc Calop a marcat primul punct dintr-o lovitură liberă şi tot el a înscris un coş de 2 puncte şi a dus scorul la 3-1 pentru gazde. Jucătorii pregătiţi de Micea Totolici şi Cătălin Ştefănescu au condus cu 8-4 şi 10-5, însă ieşenii au avut o revenire spectaculoasă pe finalul primului act şi s-au impus cu 27-23. A fost, de altfel, singurul sfert câştigat de oaspeţi. Echipa brăileană s-a apărat mai bine în actul secund, pe care l-a şi câştigat cu 16-15, însă nu a recuperat decât un singur punct. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru gruparea baschetbalistică brăileană. Jucătorii de la Cuza Sport au reuşit să egaleze la 42-42, după un coş de 3 puncte realizat de  Nicholson, iar americanul a mai reuşit să trasnsforme două aruncări libere şi să înscrie un coş de 2 puncte, astfel că gazdele şi-au creat un avans de patru puncte, 46-42. Replica ieşenilor nu a întârziat, Politehnica a reuşit nu numai să egaleze, ba chiar să se desprindă la 53-46. Finalul sfertului al treila a fost controlat de echipa gazdă, astfel că, la finalul său, Cuza Sport avea un punct avans, 57-56. Sfertul al patrulea a fost unul spectaculos şi l-a avut în prim plan pe Richard Mc Calop. Americanul a făcut tot ce şi-a dorit pe teren, a recuperat migi sub propriul panou, a creat faze incendiare sub panoul adversarilor şi a marcat 3 coşuri de câte trei puncte, toate reuşitele sale fiind răsplătite cu aplauze de spectaorii din sala Polivalentă. Cuza Sport s-a impus cu 82-79 şi are maximum de puncte după primele trei etape.

Pentru Cuza Sport au marcat Mc Calop 36 de puncte, Nicholson 13, Sandu 10, Corneanu 8, Căpuşan 7, Ţelinoiu 6, Halici 2, iar pentru Politehnica au înscris Jones 29 puncte, Siladi 16, Amarghioalei 12, Gârbea 8, Rotariu 6, Vatră 4, Popovici 4.