Cuza Sport a câştigat cu 82-67 partida cu CSM Mediaş

• a fost a patra victorie a brăilenilor la turneul semifinal • pe 18 martie, în prima etapă a returului Cuza Sport va juca în Polivalentă cu CSO Voluntari • echipa brăileană mai are de disputat şi două meciuri restante din tur

Duminica trecută, de la ora 11.00, Cuza Sport a jucat în Polivalentă cu CSM Mediaş, iar jucătorii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici au câştigat cu 82-67, pe sferturi, 23-24, 16-12, 28-24, 15-17, partida cu ultima clasată. În ultima etapă a turului turneului semifinal al Ligii I echipa brăileană de baschet a bifat al patrulea succes, unul pe care gazdele l-au obţinut cu juniori din propria pepinieră în teren.

Cuza Sport a început foarte bine meciul cu CSM Mediaş. Baschetbaliştii brăileni s-au desprins la 9-2 însă oaspeţii au revenit în joc şi au egalat la 11-11. Finalul primului sfert a fost unul viu dispuat, gazdele au condus din nou la două puncte, 23-21, însă în ultima secundă Szekely a înscris un coş de 3 puncte astfel că echipa vizitatoare conducea cu 24-23, după primul sfert al partidei.

Actul al doilea al jocului din Polivalentă a fost la fel de echilibrat. Echipa din Mediaş a continuat să profite de greşelile gazdelor şi s-a desprins la 27-23. CSM Mediaş a condus în două rânduri şi la cinci puncte, 30-25 şi 36-31. Abia la acest scor brăilenii s-au trezit la realitate, au fost mult mai siguri în apărare şi nu au mai ratat sub panoul advers, iar la pauza mare aveau un avantaj de trei puncte, 39-36.

Sfertul al treilea a fost decisiv în stabilire câştigătoarei. Pentru că pauza mare a fost un sfetnic bun pentru gazde, acestea au reuşit să înscrie primele puncte prin Andrieş, iar Cuza Sport s-a distanţat la cinci lungimi. Brăilenii au continuat să dicteze ritmul jocului, iar la jumătatea sfertului al treilea aveau 16 puncte avans, 54-38, în faţa adversarei lor. Jucătorii antrenaţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici au gestionat foarte bine finalul acestui act al partidei pe care, dealtfel, l-au şi câştigat la o diferenţă de 14 puncte, iar la general diferenţa Cuza Sport şi CS Mediaş era de 17 puncte în favoarea echipei gazdă.

În prima parte a sfertului al patrulea, Cuza Sport şi-a mărit la 23 de puncte avansul faţă de adversara sa, dar aceasta a revenit în joc şi a recuperat din diferenţă, ba chiar a reuşit să câştige acest al patrulea act al partidei.

Însă Cuza Sport s-a impus fără emoţii cu 82-67, ultimul coş al meciului fiind înscris de Eduard Urdă, un brăilean din propria pepinieră.

“A fost un meci în care am rulat întreg lotul de jucători şi i-am trimis în teren inclusiv pe juniorii din propria pepinieră, iar aceştia şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. DeAllen Jackson şi Căpuşan nu au jucat pentru că nu a fost o partidă cu o adversară dificilă. Următorul meci pe teren propriu va avea loc pe 18 martie în compania echipei CSO Voluntari, partidă contând pentru prima etapă a returului turneului semifinal”, a precizat la finalul meciului Mircea Totolici, managerul clubului Cuza Sport.

Pentru Cuza Sport au marcat Joshua Keyes 26 puncte, Adrian Movileanu 14, Alin Andrieş 11, Şerban Halici, Florin Voiculeţ 8, Andrei Damian 5, Eduard Urdă 5, Ciprian Ţelinoiu 2, Dragoş Onea 2. La echipa gazdă au mai evoluat Dan Feraru, Radu Avramescu, Andrei Sava.

Pentru CSM Mediaş au înscris Sergiu Pop 19 puncte, Vlad Szekely 18, Vlad Tincu 13, Dominic Csendre 7, Paul Adam 6, Vlad Colceriu 2, Nicolas Barbu 2.