Cuza Sport a câştigat cu 61-49 la CSU Braşov

Alexandru Koler a fost principalul marcator al formaţiei brăilene • în etapa următoare Cuza Sport va juca pe teren propriu cu  Universitatea BT Cluj Napoca

Conform aşteptărilor, baschetbaliştii U18 de la Cuza Sport Brăila au evoluat sâmbăta trecută cu multă dăruire sub Tâmpa şi au câştigat cu 61-49, pe sferturi 14-8, 13-15, 15-15, 19-11, partida susţinută în compania echipei CSU Braşov.  Cuza Sport a reuşit să înscrie trei coşuri de 3 puncte, şi-a dominat adversara şi a câştigat la şase puncte diferenţă, 14-8, primul sfert. Braşovenii au revenit în joc şi au câştigat la rândul lor sfertul al doilea, însă la pauza mare tot Cuza Sport conducea pe tabela de marcaj, diferenţa fiind însă de doar patru puncte în favoarea elevilor antrenorului Mircea Totolici. CSU Braşov şi Cuza Sport au încheiat la egalitate sfertul al treilea, însă în ultimul act al partidei baschetbaliştii brăileni au fost cei care au dictat ritmul jocului. Cu o apărare sigură şi fără să mai rateze sub panoul advers, formaţia brăileană s-a impus cu 19-11 în sfertul al patrulea şi, astfel, au bifat prima victorie după trei înfrângeri consecutive.

A fost un meci echilibrat, pe ansamblu, însă noi am meritat victoria. Am fost mai agresivi în joc şi am făcut mai puţine greşeli. Echipa a crescut în omogenitate, acum are şi un moral bun, astfel că vom aborda cu încredere meciul de pe teren propriu din etapa următoare”, a declarat antrenorul Mircea Totolici

În etapa următoare, la U18 CS Cuza Sport va evolua pe teren propriu cu echipa de pe locul al treilea din prima serie, Universitatea BT Cluj Napoca.

Pentru Cuza Sport au marcat  Alexandru Koler - 18 puncte, Alex Stănculea - 13, Eduard Urdă - 12, Eduard Trifan - 8, Dragoş Viuleţ - 4, Andrei Grozea - 4, Alexandru Marin - 2. Pe parcursul întâlnirii la echipa brăileană au mai evoluat Mihnea Done, Albert Trifan, Dragoş Alexandru, Andrei Obreja, Cristi Neagu.