Cuza Sport a bifat a şaptea victorie la turneul semifinal

• formaţia brăileană de baschet a învins-o cu 92-59 pe CSM Ploieşti • toţi jucătorii brăileni trecuţi pe raportul de joc au marcat

Formaţia de baschet masculin Cuza Sport a câştigat cu 92-59, pe sferturi 25-20, 26-14, 20-17, 21-8,  partida cu CSM Ploieşti şi a bifat al şaptelea succes la turneul semifinal al Ligii I. Meciul cu echipa de pe locul al şaselea, a fost unul la discreţia jucătorilor pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici. Revenit în lot după o accidentare uşoară, Andrei Căpuşan a fost principalul marcator al gazdelor. Căpuşan a marcat primele două puncte ale meciului iar Damian, cu un coş de 3 puncte, a dus scorul la 5-0 pentru Cuza Sport. Brăilenii au condus cu 11-2, apoi cu 17-7, la jumătatea primului sfert. Căpuşan făcut ca diferenţa dintre cele două formaţii să fie de 12 puncte, însă ploieştenii au reuşit să marcheze trei coşuri de 3 puncte la rând şi s-au apropiat la şase lungimi. După un final de sfert echilibrat Cuza Sport s-a impus cu 25-20. Sfertul al doilea a fost la discreţia gazdelor astfel că la pauza mare echipa brăileană avea 17 puncte avans.

Cuza Sport a câştigat la o diferenţă de trei puncte, 20-17, sfertul al treilea, iar la general aveau un avans de 21 de puncte, 71-49.

În ultimul sfert al meciului ambele formaţii au trimis în teren juniorii. Şi acest ultim act al jocului din Polivalentă a fost câştigat de brăileni astfel că echipa de la Dunăre a bifat un nou succces în cadrul turneului semifinal, unul în care pe lista marcatorilor au figurat toţi baschetbaliştii trecuţi pe raportul de joc.

Pentru Cuza Sport au marcat Andrei Căpuşan 14 puncte, Joshua Keyes 13, Radu Avramescu 12, Andrei Damian 9, DeAllen Jackson 9, Adrian Movileanu 9, Andrei Sava 8, Alin Andrieş 7, Adrian Ţocu 3, Şerban Halici 3, Eduard Urdă 3, Dan Feraru 2.