Cuza Sport, învinsă în Cupa României de CSM Sighetu Marmaţiei

• formaţia brăileană a pierdut la 11 puncte, 83-72, în deplasare, un decalaj care poate fi remontat în partida retur de miercurea viitoare • cu 31 puncte marcate, americanul Joshua Keyes a fost principalul marcator al echipei de la Dunăre

Baschetbaliştii de la Cuza Sport au disputat, miercuri, la CSM Sighetu Marmaţiei, partida tur din manşa a doua a Cupei României şi, după un meci echilibrat, în care fiecare combatantă a câştigat câte două sferturi, clubul gazdă s-a impus la o diferenţă de 11 puncte, 83-72, pe sferturi  22-13, 23-14, 16-22, 22-23. Una ce poate fi remontată în partida retur care va avea loc miercurea viitoare, în Sala Polivalentă din Brăila.

Primul sfert a fost echilibrat, brăilenii au egalat, 3-3, prin Ţelinoiu care a transformat o aruncare de 3 puncte, apoi Damian a marcat pentru 5-3. Cuza Sport a continuat să evolueze foare bine şi, la jumătatea primului sfert, avea un avans de 3 puncte, 8-5. Însă formaţia gazdă a reuşit să egaleze, să se desprindă la 12-8 şi, cu un joc sigur în ambele faze, a câştigat primul act al partidei cu 22-13.

CSM Sighetu Marmaţiei a evoluat în acelaşi ritm şi în sfertul al doilea, pe care l-a câştigat cu 23-14, iar la pauza mare avea un avantaj de 18 puncte, 45-27.

Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru echipa pregătită de Mircea Totolici şi Cătălin Ştefănescu, iar reuşitele lui Sava şi Voiculeţ lăsau să se înţeleagă că echipa brăileană ar putea răsturna situaţia de pe tabela de marcaj în favoarea sa. La jumătatea sfertului al treilea, decalajul dintre CSM Sighetu Marmaţiei şi Cuza Sport era de 10 puncte, 50-40, pentru echipa gazdă. Formaţia brăileană a reuşit să se impună cu 22-16, dar după sfertul al treilea gazdele aveau un avantaj de 12 puncte, 61-49.

Gruparea baschetbalistică de la Dunăre s-a zbătut destul de mult şi în ultimul sfert al întâlnirii însă CSM-ul a gestionat foarte bine finalul partidei şi a reuşit să se impună la 11 puncte în faţa echipei antrenate de  Mircea Totolici şi Cătălin Ştefănescu, un declaj care poate fi uşor remontat în returul de miercurea viitoare  din Polivalentă.

Pentru Cuza Sport au marcat Joshua Keyes 31 puncte, Andrei Damian 15, Vlad Chiriac 9, Andrei Sava 5, Adrian Movileanu 5, Florin Voiculeţ 4, Ciprian Ţelinoiu 3. Au mai jucat Bogdan Căpităneanu şi Şerban Halici.