Cursa pentru locul de baraj continua

Asa cum se anticipa, lupta pentru ocuparea locului al doilea este acerba in seria intiia a Diviziei B. Daca FC Brasov reusise sa treaca pe locul de baraj in urma cu doua etape, simbata FC-ul nu a reusit decit un egal la Buzau, astfel ca a facut din nou rocada cu Forex.
In prezenta finantatorului Adrian Ilie, Forex a inceput cu stingul partida cu Dunarea Galati, fiind condusa cu 1-0, dupa doar 13 minute de joc, in urma unei reusite a lui Milea.
Gazdele si-au revenit repede "din pumni", au dominat teritorial si au restabilit egalitatea prin Coman, cu zece minute inainte de finalul primei reprize.
Galatenii ar fi putut sa dea lovitura de gratie la inceputul reprizei a doua insa Oprea nu s-a descurcat in situatii de 1-1 cu portarul gazdelor Kajcsa. Cum ocaziile se razbuna, in minutul 71 brasovenii au obtinut o lovitura de la 11 metri, iar Florin Stinga a adus victoria gazdelor si locul al doilea in clasament.
Forex are un punct mai mult decit concitadina FC Brasov si sansa de a-si mari avantajul in etapa a 22-a, cind va evolua tot pe teren propriu in compania Portului Constanta.
Cu acelasi scor a cistigat si Ceahlaul partida de pe teren propriu cu Laminorul Roman. Lidera a deschis scorul prin Forminte, in minutul 23 insa Marin a reusit sa restabileasca egalitatea in ultimul minut de joc al primei reprize.
Lidera a preluat conducerea prin Doicaru si dupa aceea s-a jucat cu ocaziile, lasind impresia ca nu vrea sa-i strice prea tare golaverajul Laminorului, formatie care inca mai spera sa se mentina in Divizia B.

Echipa lui Mihai Ciobanu a trimis Petrolul Moinesti in zona "nisipurilor miscatoare"

Singurele victorii in deplasare au fost obtinute de FC Botosani si Precizia Sacele. Echipa lui Misu Ciobanu a reusit sa deschida rapid scorul la Moinesti, prin Colban (min. 3) si dupa aceea s-a aparat precis in fata petrolistilor, obtinind in final o victorie in urma careia egaleaza la puncte pe ocupanta locului al treilea, FC Brasov. Botosenenii ocupa dupa aceasta runda pozitia a patra deoarece au un golaveraj mai slab decit fosta divizionara A, in timp ce Petrolul Moinesti, cu - 10 la adevar a coborit pe locul al 12-lea, unul retrogradant.
Surprinzatoare a fost victoria obtinuta de Precizia Sacele in deplasarea de la Callatis. Dar, la fel ca si moldovenii lui Ciobanu, jucatorii Preciziei au deschis scorul in minutul 12, prin Pandele si au reusit sa mentina acest fragil avantaj pina la finalul meciului.
Echipa din Sacele a urcat pe locul al saptelea in clasament in timp ce Callatis ramine in zona "nisipurilor miscatoare".
La fel de neasteptata a fost infringerea, la scor, a Daciei Unirea in fosta cetate de scaun a Moldovei. Cu un jucator mai putin pe teren si cu o aparare cu o medie de virsta foarte ridicata, echipa braileana a fost ridiculizata de nou promovata Cetatea.
La Dacia inca se resimte lipsa fostilor sai jucatori din tur, Gorga si Calin, inlocuitorii lor, Sandru, Ochia, avind mai degraba o prestatie de esalon inferior.
Portul Constanta nu a reusit decit o remiza pe teren propriu in disputa cu Altay Navodari si ramine pe pozitia a 11-a, una pe care nu si-o poate imbunatati nici runda urmatoare deoarece vineri o asteapta o deplasare foarte grea, la Forex Brasov.