Cupa Valmet și-a desemnat câștigătorii ediției 2021

* au participat 90 de tenismeni din Brăila, Galați, Constanța, Mamaia, Buzău, București și Slobozia * brăilenii au avut evoluții foarte bune, concretizate prin locuri pe podium

După o perioadă de cinci ani, cluburile de tenis de câmp din Brăila Valmet și Venus au organizat în perioada 16 - 20 aprilie, un turneu la patru categorii de vârstă. Au participat în jur de 90 de tenismeni din Brăila, Galați, Constanța, Mamaia, Buzău, București și Slobozia, iar categoriile de vârstă au fost 10, 12, 14 și 18 ani, băieți și fete. La toate turneele tenismenii din Brăila au reușit să ajungă pe podium.

“A fost un concurs de nivel mediu însă cu multe meciuri în care a fost nevoie de set decisiv ca să se stabilească învingătorul. Din punctul meu de vedere, noi, organizatorii, ne-am atins obiectivele, sportivii pe care îi pregătim au avut ocazia să joace în compania unor adversari buni din țară”, ne-a declarat Gheorghe Goleanu, antrenorul clubului Venus Brăila.

La categoria fete 10 ani, în prima semifinală, Elisabeta Isvoranu de la Omega Brăila a învins-o în două seturi, 4-1, 4-0, pe Antonia Voicu de la Idu Mamaia, iar în cea de a doua buzoianca Laura Iordăchescu a dispus cu 5-3, 5-4 de Natalia Dicu de la Idu Mamaia. În finala turneului rezervat fetelor de 10 ani, Elisabeta Isvoranu, tenismenă pregătită de Liviu Popov, a câștigat clar, 4-1, 4-2, partida cu Laura Iordăchescu. Năstase Scarlat, de la Venus Brăila, a câștigat cu 4-1, 1-4, 10-8, semifinala cu buzoianul Călin Brutaru. În cea de a doua semifinală a competiției, rezervată băieților de 10 ani, bucureșteanul Andrei Capatos a trecut cu 1-4, 5-3, 10-5, de buzoianul Paul Constantinescu. Finala acestei categorii de vârstă s-a disputat între Capatos și Scarlat. Brăileanul a câștigat cu 4-2 primul set dar l-a pierdut, 1-4, pe cel de-al doilea. În decisive, Capatos s-a impus cu 10-7.

La categoria fete 12 ani, două jucătoare de la Venus Brăila au ajuns în finală, Diana Cojocaru, care în semifinale a trecut cu 6-0, 6-1 de gălățeanca Iana Costea și Briana Giuvelic, tenismenă care a dispus în semifinale cu 6-2, 6-2 de constănțeanca Delia Dumitru. Giuvelic s-a impus cu 6-2, 6-2 în partida cu colega sa de club.

La băieți, turneul a fost câștigat de Nicholas Tănasă de la CSM Brăila. În prima semifinală, gălățeanul Mihail Stuparu a fost învins, 2-6, 0-6, de buzoianul Sebastian Lazarev iar în cea de a doua, Tănasă a dispus în două seturi, 6-3, 6-1, de bucureșteanul Ianis Enache. Nicholas Tănasă l-a învins clar, 6-2, 6-0, în ultimul act la această categorie de vârstă pe Lazarev și a câștigat turneul.

Categoria de vârstă 14 ani a fost singura la care, între primii trei sportivi nu s-au regăsit și tenismeni din Brăila. Aceste turnee au fost câștigate de Mara Pană din Buzău, la fete, respectiv Eric Niță, tot din Buzău.

La fete 18 ani, finala mare a fost câștigată de Ruxandra Bertea, de la Fortuna Brăila, care a dispus cu 6-0, 6-0, de Samaya El-Salim din Constanța. Finala mică s-a disputat între surorile Andreea și Bianca Doda de la CSM Brăila. Andreea s-a clasat pe locul al treilea după victoria cu 6-0, 6-1 în fața surorii sale, Bianca. Turneul băieților de 18 ani a fost câștigat de Aurelian Sargu de la Venus Brăila, care, în ultimul act al competiției, a dispus cu 7-5, 0-6, 10-4 de gălățeanul Andrei Arinton. În finala mică, Ianis Buzatu de la CSM Brăila a câștigat cu 1-6, 6-4, 10-4 partida disputată în compania colegului său de club, Albert Chibulcutean.

“A fost o competiție reușită. Iar noi, organizatorii, ne-am străduit să asigurăm participantților condiții cât mai sigure si mai bune. Toți participanții au primit la meciurile lor apă minerală și câte două banane, iar primii trei clasați au primit diplome, cupe și medalii”, a punctat Mihai Mălâia, antrenorul clubului Valmet Brăila.