Cupa României: Dinamo, calificare dramatică

Dinamo Bucureşti s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei României la fotbal, printr-un gol marcat în ultimele secunde pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare, în meciul câştigat cu scorul de 2-1 (1-0) în faţa formaţiei Astra Giurgiu, în sferturile de finală ale competiţiei, relatează agerpres.ro.

Un ofsaid eronat

Dinamo a deschis scorul prin camerunezul Eddy-Harlem Gnohere (16), dar nu a mai făcut acelaşi joc bun în repriza secundă. Dinamo ar fi trebuit să primească un penalty în minutul 63, când mingea a lovit mâna lui Filipe Teixeira în propriu careu. Astra a pus mai multă presiune în ultima parte a meciului şi avut o bară în minutul 83, prin Daniel Niculae, fază la care arbitrul asistent Octavian Şovre a semnalizat eronat ofsaid.
Giurgiuvenii au restabilit egalitatea prin Gabriel Enache (90^1), cu un şut din afara careului. Dinamo a ieşit imediat la atac şi a marcat în urma unei acţiuni personale a croatului Antun Palic (90Â4), la ultima fază a meciului.

Şumudică a ajuns la spital

Antrenorul Marius Şumudică a declarat, ieri, că a avut probleme la inimă şi din acest motiv a plecat la Spitalul Militar în minutul 70 al meciului pe care echipa sa, Astra, îl disputa cu Dinamo. El a mai spus că nu ştie când va reveni la echipă, doctorii recomandându-i un concediu medical.
„Sunt puţin slăbit. Acum am ieşit de la Spitalul Militar. A trebuit să rămân acolo, sunt internat ambulatoriu. Am fost internat de azi dimineaţă până acum. Mi-au făcut nişte teste. N-am avut în viaţa mea tensiunea atât de mare. În minutul 70 n-am vrut să fac circ, să chem salvarea, am sunat un doctor pe care îl ştiu şi am plecat încet aşa spre spital", a declarat Şumudică. El a adăugat că sunt în continuare mari probleme finaciare la Astra Giurgiu şi că fotbalul nu mai este o prioritate pentru el, ci familia. „Cred că m-am chinuit degeaba până acum. Dar a fost o perioadă frumoasă", a adăugat antrenorul.