Cupa României deschide sezonul fotbalistic al Ligii a III-a

• trei formaţii din judeţul Brăila, CS Făurei, Dacia Unirea şi Victoria Traian, sunt programate să participe în prima etapă a fazei naţionale a acestei competiţii • Victoria Traian a pierdut 8 titulari şi este posibil să nu se prezinte la joc

Sezonul competiţional al formaţiilor de Liga a III-a începe cu prima etapă naţională a Cupei României la fotbal, la care sunt prezente şi câştigătoarele fazelor judeţene ale Ligii a IV-a. În urmă cu câteva zile Departamentul Competiţii a realizat împerecherea echipelor pe baza criteriului geografic în turul întâi al fazei naţionale a Cupei României, ediţia 2020-2021.

Printre echipele care participă la cele 30 de partide, programate miercuri, 9 septembrie, de la ora 16:30, se regăsesc şi trei formaţii din judeţul Brăila, CS Făurei, Dacia Unirea şi Victoria Traian.

Dacia Unirea va evolua în deplasare, la Flacăra Mihail Kogălniceanu, formaţie din Liga a IV-a a judeţului Tulcea, iar Victoria Traian, echipa desemnată de AJF Brăila să participe în Cupa României, faza naţională, este programată să joace pe teren propriu cu CS Făurei.

După ce a ratat câştigarea campionatului şi nu a putut participa la mini-turneul de promovare în Liga a III-a, Victoria Traian a pierdut în această vară nu mai puţin de opt titulari. Costel Roşu cochetează cu echipe din Bucureşti, portarul Ionuţ Tunea se pregăteşte cu Sportul Chiscani iar alţi 6 titulari au ajuns la Viitorul Ianca, aceştia fiind portarul Alexandru Dinu şi jucătorii de câmp Paul Ioan, George Puia, Alin Ion, Daniel Orăşanu şi Cosmin Chivu. Clubul din localitatea Traian a decis să-i lase pe jucători să plece la alte formaţii.

Mai mult, circulă zvonuri potrivit cărora, dacă Federaţia Română de Fotbal îşi va menţine decizia de respectare a protocolului medical, mai precis ca jucătorii să efectueze testele Covid-19 înaintea acestei faze a Cupei României, echipa din Traian este posibil să nu se prezinte la joc. Iar trupa manageriată de Bănel Nicoliţă să câştige acest meci la “masa verde”.

Cele 30 de partide programate în prima etapă naţională a Cupei României se dispută într-o singură manşă. Dacă la finalul timpului regulamentar de joc scorul va fi egal, se vor disputa două reprize de prelungire a câte 15 minute fiecare. Iar dacă şi după prelungiri egalitatea va persista, câştigătoarea va fi stabilită în urma loviturilor de departajare de la 11 metri.

Turul al doilea al Cupei României, când va participa şi Viitorul Ianca, este programat pe 23 septembrie.