Cupa României Brăila şi premiul “fair play” au ajuns la Viitorul Ianca

• în finală, Viitorul s-a impus cu 3-2 în faţa echipei manageriate de Bănel Nicoliţă, CS Făurei • echipa din Ianca a primit din partea AJF Brăila o cupă, o minge, o diplomă, medalii şi un rând de echipament • Dragoş Mocanu a fost desemnat cel mai bun arbitru • festivitatea de premiere a fost oficiată de preşedintele CJ, Francisk Chiriac, şi preşedintele AJF Brăila, Laurenţiu Vărgatu

Revelaţia sezonului de primăvară din Liga a IV-a, Viitorul Ianca a câştigat etapa judeţeană a Cupei României la fotbal. În faţa a peste 200 de spectatori, majoritatea reprezentanţi ai echipelor din campionatele organizate de AJF Brăila, formaţia din Ianca s-a impus cu 3-2 în finala cu CS Făurei, astfel că, după ce a pierdut dramatic locul întâi în Liga a IV-a gruparea fotbalistică manageriată de Bănel Nicoliţă a ratat şi Cupa.

Pentru că a fost un meci cu miză, jocul nu a fost unul spectaculos şi cu multe ocazii. Fiecare echipă a căutat să-şi surprindă adeversara şi să dea lovitura decisivă, însă puţine au fost reuşitele la cele două porţi. Prima situaţie de poartă a aparţinut echipei din Făurei: Stelian Nicoliţă a primit mingea în careul advers, a şutat din unghi la colţul scurt, însă Şerbu a evitat golul. Replica echipei din Ianca a venit şapte minute mai târziu când Daniel Cazan a centrat în careu, iar Vali Durbacă a şutat, de la 3 metri, într-un adversar. S-a jucat pe contre până în minutul 36, moment al meciului în care CS Făurei a irosit prima mare ocazie de gol prin Novac. Tânătul jucător al formaţiei din Făurei a trecut în dribling de trei adversari a rămas singur cu portarul Şerbu, dar şi-a prelungit prea mult mingea şi nu a reuşit să marcheze. După doar trei minute, Viitorul Ianca a beneficiat de un corner, Ghiviciu a trimis mingea direct în vinclul porţii apărate de Comănescu şi a deschis scorul. Cu menţiunea că portarul echipei din Făurei a greşit flagrant la această fază. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize, după o acţiune spectaculoasă iniţiată de Cazan, continuată de Cristi Irimia cu o centrare perfectă în faţa porţii, Ghiviciu a dus scorul la 2-0 pentru Viitorul Ianca. În ultimul minut de joc al primei reprize, CS Făurei a obţinut un penalty pe care l-a transformat Stelian Nicoliţă şi partida se relansa.

Ghiviciu coautor la golul marcat de Dobrin

Fazele de poartă au fost şi mai rare în partea a doua a finalei. CS Făurei, deşi a venit la Ianca doar cu 11 jucători, a fost echipa care a avut o posesie superioară a mingei, însă dominarea jucătorilor pregătiţi de Nicu Rotaru a fost una sterilă. Pe contraatac tot Viitorul Ianca a fost mai periculoasă. La zece minute de la reluare Pungă a centrat la marginea careului mic, însă Cotigă a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă. Cinci minute mai târziu, Ghiviciu a centrat foarte bine din lovitură liberă, iar Dobrin a dus scorul la 3-1 pentru Viitorul Ianca. CS Făurei a dominat teritorial până la finalul partidiei, însă a mai înscris doar o singură dată prin Novac, iar gruparea din Ianca s-a impus cu 3-2.

La finalul partidei a avut loc festivitatea de premiere a celor două echipe, însă la ea au participat doar jucătorii şi oficialii formaţiei Viitorul Ianca. Câştigătoarea Cupei României Brăila, dar şi al premiului “fair play” ediţia 2016-2017, Viitorul Ianca, a primit o cupă, o minge, o diplomă, medalii şi echipament sportiv din partea AJF Brăila. De asemenea, a fost premiat Dragoş Mocanu acesta fiind desemnat cel mai bun arbitru din actualul sezon fotbalistic. Festivitatea de premiere, la care a participat şi primarul oraşului Ianca, Fănel Chiriţă, a fost oficiată de de preşedintele Consiliului Judeţean, Francisk Chiriac şi preşedintele AJF Brăila, Laurenţiu Vărgatu.

Finala Cupei României – faza judeţeană a fost impecabil arbitrată de Dragoş Mocanu, Robert Mocanu şi Dănuţ Butoiu.