Cupa «Luceafărul» la fotbal şi-a desemnat câştigătorii din 2014

Sâmbăta trecută, la Brăila a avut loc ediţia a treia a Cupei "Luceafărul" la fotbal, o competiţie care s-a desfăşurat la două categorii de vârstă, copii născuţi în 2005 şi 2006. În afară de clubul organizator la turneele de la Brăila au participat alte trei formaţii: Atletic Junior Călăraşi, Petrolul 95 Ploieşti şi CSM Focşani. Competiţia a fost organizată de clubul Luceafărul Brăila în colaborare cu Asociaţia Judeţeană de Fotbal Brăila.
La grupa 2006, unde la start s-au aliniat trei formaţii, Luceafărul a obţinut două victorii, 3-1 cu Atletic Junior Călăraşi şi 6-0 cu Petrolul 95 Ploieşti şi s-a clasat pe primul loc. Locul secund i-a revenit formaţiei din Călăraşi iar pe poziţia a treia s-a clasat Petrolul. Clubul brăilean a mai obţinut şi două premii speciale, Sebastian Roşianu fiind desemnat cel mai bun portar iar Florin Lazăr golgeterul turneului.
Competiţia rezervată grupei copiilor născuţi în 2005 a fost câştigată de Petrolul 95 Ploieşti. La această secţiune Luceafărul a câştigat cu 6-0 partida cu CSM Focşani, a pierdut la două goluri, 3-5 şi 0-2 jocurile cu Petrolul şi respectiv cu Atletic Junior Călăraşi iar în ultimul meci a remizat, 1-1 cu CSM Focşani, însă conform regulamentului departajarea a fost făcută la loviturile de pedeapsă iar victoria i-a aparţinut, cu 3-2, CSM-ului. În urma acestor rezultate Luceafărul s-a clasat pe locul al treilea. Sebastian Staicu de la Petrolul a fost desemnat cel mai bun portar iar Adrian Coceată de la Călăraşi, golgeterul turneului.
Toţi participanţii au primit diplome, cupe şi medalii.
"A fost un turneu reuşit, cu multe meciuri spectaculoase la ambele categorii de vârstă", a declarat Laurenţiu Calu, preşedintele clubului Luceafărul.
La acest turneu Luceafărul Braila a fost reprezentat de următorii sportivi: Mario Roşianu, Adrian Stoica, Sabin Stoica, Cosmin Damaschin, Florin Lazăr, Alin Marin, David Manciu, Bogdan Baciu, Ricardo Marin, Cristian Boabeş, Mario Mareş, Auraş Paraleu, Valentin Fraţilă, Mario Naiman, George Gorgovan, Sami Cakir, Armand Cakir, Mihnea Gimiga, Robert Popa, Mario Drăgan, Ionuţ Comşa, Geovani Chiriac, Alexandru Avarvarei. Antrenori: Nicuşor Baldovin şi Marius Coman.