Cu noroc, Ceahlaul a mai facut un pas spre Divizia A

Derby-ul acestei runde s-a disputat in nocturna la Piatra Neamt. Singurii care au onorat insa statutul de derby au fost brailenii, care si-au creat numeroase ocazii in prima repriza, pe fondul unui joc modern si in viteza. Partida nu s-a incheiat insa asa cum ar fi fost normal, ci cu 1-0 in favoarea Ceahlaului, astfel ca formatia de sub Pietricica isi pastreaza avantajul de 9 puncte fata de urmaritoarea Forex, formatie care s-a impus cu 2-0 pe teren propriu in fata Laminorului Roman.
Brasovenii nu au fost in stare sa deschida "lacatul" defensivei laminoriste, in prima repriza, ci abia in a doua, cind, intr-un interval de doar patru minute, Onciu si Florin Anghel au reusit sa transeze victoria in favoarea echipei patronate de fostul jucator al nationalei, Adrian Ilie.
Cu acelasi scor s-a impus si FC Brasov in deplasarea de la Moinesti. Elevii lui Cornel Talnar au facut un meci foarte bun in fata Petrolului dar au deschis scorul abia in penultimul minut al primei reprize, prin Moldovan. Jocul a fost viu disputat in partea secunda, gazdele au alergat dupa egalare insa cei care au marcat au fost tot brasovenii, cel care a inchis tabela de la Moinesti fiind Karamian, care a transformat un penalty acordat FC-ului in chiar ultimul minut de joc.
FC Brasov ramine pe locul al treilea, la doar doua puncte de concitadina Forex, insa Petrolul Moinesti a coborit in zona retrogradarii.

Callatis si Cetatea au obtinut victorii importante, in minutele de prelungire

Toate echipele aflate in zona retrogradarii au obtinut succese la limita pe teren propriu, exceptie facind Portul care s-a impus cu 3-1 in fata FCM-ului din Tirgoviste.
Constantenii au pornit insa cu stingul in acest joc, ei fiind condusi la pauza cu 1-0, gratiei reusitei lui Paun din minutul 23. Elevii lui Ion Constantinescu au reusit sa egaleze abia la mijlocul reprizei a doua, prin Prodan si sa inceapa sa spere intr-un succes cinci minute mai tirziu, cind Caramisin a urcat scorul la 2-1 pentru Portul. Anghel a mai inscris o data, in minutul 90, pentru gazde, astfel ca, Portul continua cursa pentru evitarea retrogradarii, in timp ce FCM Tirgoviste, cu 17 puncte si minus 10 la adevar, se poate resemna deja cu gindul retrogradarii mai ales ca miercuri, in etapa intermediara va da piept pe teren propiu cu lidera clasamentului, Ceahlaul Piatra Neamt.
Obisnuita in tur sa cistige la scoruri confortabile pe teren propriu, una dintre revelatiile campionatului, Cetatea Suceava, s-a chinuit pe toata perioada timpului regulamentar de joc sa marcheze in poarta Preciziei Sacele formatie care are un compartiment defensiv foarte bun. Abia in cel de al doilea minut de prelungire al partii secunde, moldovenii au gasit calea spre gol si astfel ramin in continuare pe o pozitie confortabila, la mijlocul clasamentului.
Acelasi "scenariu" s-a derulat si la Mangalia, intre Callatis si Gloria Buzau. Aici Callatis a reusit sa obtina "gura de oxigen" in minutul 93, gratie reusitei lui Teican.
Cu 1-0 a cistigat si Altay in fata Dunarii Galati insa formatia din Navodari a marcat in minutul 19, prin Liviu Stefan, apoi a reusit sa gestioneze acest rezultat si sa iasa din zona nisipurilor miscatoare.