Cu doi jucători eliminaţi, CS Făurei a câştigat un punct la Afumaţi

• echipa din Făurei a condus cu 1-0 până în minutul 66 • în etapa următoare, CS Făurei joacă acasă cu Agricola Borcea

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei, a avut o prestaţie bună în deplasarea de la CS Afumaţi, grupare aflată pe locul al doilea în clasamentul Seriei a II-a a Ligii a III-a, iar rezultatul de egalitate,1-1, confirmă acest lucru.

Un rezultat bun ţinând cont de faptul că echipa din Făurei a evoluat un sfert de oră cu un jucător mai puţin, iar cu patru minute înainte de finalul jocului oaspeţii au rămas în 9 jucători după ce şi Bănel Nicoliţă a văzut cel de-al doilea cartonaş galben.

Meciul de la Afumaţi din runda a 19-a a fost controlat de echipa gazdă însă CS Făurei s-a apărat foarte bine şi a mizat doar pe cartea contraatacului. Iar tactica adoptată de echipa lui Bănel a dat roade în minutul 41, când Percă a trimis o minge în adâncime, iar Stelian Nicoliţă a făcut inutilă intervenţia portarului gazdelor şi CS Făurei a preluat conducerea.

În repriza a doua, CS Afumaţi a dominat teritorial şI, în minutul 66, a restabilit egalitatea, graţie golului înscris de Onea, iar formaţia gazdă părea favorită la victorie.

În minutul 76, fundaşul stânga al echipei din Făurei, Agache, a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi a plecat la cabine. Mai mult, în minutul 86 a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene şi Bănel Nicoliţă şi cu toate că a evoluat în 9 jucători CS Făurei a reuşit să plece cu un punct de la Afumaţi.

Pentru echipa manageriată de fostul internaţional stelist punctul obţinut este extrem de important în perspectiva menţinerii în Liga a III-a, în timp ce, pentru CS Afumaţi, această remiză este echivalentă cu ieşirea din lupta pentru primul loc, liderul Rapid având după această rundă 5 puncte avans.

CS Făurei: Stavrev – Mocanu, Drezaliu, B. Nicoliţă, Agache - Percă, Apostol (min. 81: Viorel Cloşcă), Iliescu (min. 77: Băicoianu) - Puşcaşu, Roată, S. Nicoliţă.