Cu şansă, Dacia Unirea a obţinut un punct în ultimul meci din tur

• asta după un 1-1 obţinut pe Municipal în minutele de prelungire • la jumătatea campionatului,  Dacia Unirea are 9 puncte şi ocupă locul al 19-lea în Liga a II-a

Ultima etapă a turului Ligii a II-a la fotbal a fost una cu şansă pentru Dacia Unirea, pentru că după un joc slab, elevii lui Florentin Petre au reuşit, in extremis, să obţină un punct în disputa cu Luceafărul Oradea. Din minutul 64 echipa brăileană a evoluat în inferioritate numerică, Niţă fiind eliminat, pentru o intrare dură, la mijlocul terenului, asupra lui Chiorean.

Meciul de pe Municipal din etapa a 19-a dintre Dacia Unirea şi Luceafărul Oradea a avut o primă repriză anostă. Vasile Pop a trimis prima minge pe spaţiul poţii în minutul 11, iar cea de a doua fază demnă de menţionat s-a derulat abia în minutul 29 şi l-a avut ca protagonist pe Daniel Paraschiv care a scăpat singur cu Avram, a şutat la colţul scurt, dar portarul gazdelor a evitat golul. La faza imediat următoare, Mitrică a scăpat spre careul echipei brăilene însă atent, Niţă a reuşit să-l deposedeze.

Dacia Unirea a avut o singură şansă de a marca în această primă repriză, în minutul 34 când Le Metayer a scăpat singur cu portarul Moga, a încercat să lobeze mingea peste el însă i-a trimis-o direct în braţe.

În repriza a doua, Lucefărul Oradea a fost superioară la capitolul posesie a mingei şi la cel al ocaziilor de gol. La două minute de la reluare Vasile Pop a intrat în careul gzdelor pe stânga, a şutat cu efect, dintr-ul unghi dificil, dar Avram a scos mingea de sub transversală. În minutul 64 Niţă a făcut un fault inutil şi foarte dur la mijlocul terenului asupra lui Chiorean şi centralul partidei, constănţeanul Claudiu Marcu, i-a arătat direct cartonaşul roşu.

În superioritate numerică oaspeţii au forţat deschiderea scorului şi au obţinut-o în minutul 73 când Mitrică a centrat de pe dreapta, iar Dulca a trimis mingea în vinclul porţii lui Avram. Luceafărul Oradea a ratat apoi trei mari şanse de a se desprinde definitiv. În minutul 87 după o centrare perfectă a lui Roşu, Sergiu Pop a reluat mingea cu capul, razant cu bara din stânga a porţii lui Avram, două minute mai târziu şi Vasile Pop a ratat din 6 metri, iar cea de a treia a fost irosită de Kevin în minutele de prelungire. La penultima fază a partidei, Andrei Pleşa a profitat de marcajul lejer al oaspeţilor, a intrat în careu şi, de la 10 metri a trimis mingea în plasă, iar partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Dacia Unirea: Avram – Niţă, Pleşa, Moroianu, Manu – Ciucureanu (min. 83: Calu), Coteţ, Lu Yuefeng, Van Den Driest – Le Metayer (min. 69: Hâmpea), Bebey.

Luceafărul Oradea: Moga – Gunie, Luduşan, Băican, Kevin – Mitrică (min. 80: C. Roşu), Prejmărean, Hiorean, Dulca (min. 89: S. Pop) – V. Pop (min. 91: Lasconi), Paraschiv.