CSM Focşani s-a impus cu 2-0 în amicalul de la Chiscani, cu Sportul

• echipa gazdă a avut o evoluţie modestă dar chiar şi aşa şi-a creat destule ocazii de gol • la 0-0, Sportul a avut penalty dar centralul a văzut cu totul altceva

Sportul Chiscani a susţinut, miercuri, penultimul amical din perioada precopmpetiţională, iar după o evoluţie modestă, pe parcursul căreia şi-a creat totuşi câteva situaţii de poartă, echipa gazdă a pierdut partida cu 2-0.

Meciul a început cu o ocazie a celor de la CSM Focşani, care putea duce la deschiderea scorului însă, la centrarea lui Săpunaru (min. 6), Predoiu a reluat mingea, cu capul, pe lângă poartă.

Formaţia gazdă a replicat periculos două minute mai târziu, Alexandru Negru a primit mingea în careul oaspeţilor, a pivotat pe lângă Petrescu, fundaşul CSM-ului l-a luat în braţe ca la rugby, împiedicându-l să şuteze, vârful de atac a reuşit totuşi să trimită mingea spre poarta apărată de Dogaru. Gazdele au cerut penalty însă arbitrul de centru nu a văzut nici un fel de infracţiune în suprafaţa de pedeapsă şi nu a acordat penalty pentru Sportul. Echipa pregătită de Adrian Baldovin a trecut din nou pe lângă gol, în minutul 12, când Alin Radu a centrat de pe stânga, iar Mihai a lovit mingea din voleu, însă în calea ei s-a aşezat Petrescu.

Şi, în loc să se plece de la 1-0 pentru gazde, partida a început de la 1-0 pentru CSM Focşani. Paizan s-a distrat cu adversarii săi din flancul stânga al gazdelor, a centrat în faţa porţii, iar Manu a îndeplinit o simplă formalitate pentru a deschide scorul: min. 14: 1-0 pentru CSM Focşani. Formaţia vizitatoare a avut o posesie mai bună a mingei însă până la pauză echipa din Chiscani a trecut de două ori pe lăngă egalare, în minutul 31, când Alin Radu a rămas cu portarul dar a şutat slab şi în minutul 40 când, după un corner executat de Varea, Preda a trimis mingea pe lângă colţul scurt.

Repriza secundă a început cu o fază identică cu cea din finalul primei părţi a amicalului, cu aceeaşi jucători în prim plan, Varea şi Preda, dar rezultatul acestei acţiuni nu a fost cel aşteptat. A urmat un atac prelungit al gazdelor la finalul căreia Chihaia a şutat de două ori la poartă dar de fiecare dată s-a opus câte un apărător al CSM-ului.

După o perioadă în care a lăsat impresia că au căzut fizic, jucătorii echipei oaspete au lovit decisiv, Manu a reuşit “dubla” în minutul 63, după o acţiune identică cu cea de la primul gol, cu menţiunea că de data acasta ea s-a derulat pe partea dreaptă. Putea fi 3-0 pentru CSM în minutul 78, când Popa a executat foarte bine o lovuitură liberă de la 18 m, dar Streche a reuşit să plonjeze şi să scoată mingea de la rădăcina barei.

Sportul Chiscani putea reduce din diferenţă în minutul 87 dar Zaharia a întârziat momentul şutului şi, cu toate că l-a avut în faţă doar pe portarul advers, a trimis mingea pe lângă poartă.

La ultima fază a amicalului, după un contact cu un apărător, Sima a căzut în careul echipei vizitatoare, gazdele au cerut penalty dar arbitrul de centru, unul de “perspectivă” în opinia celor de la Comisia de Arbitri Brăila, a acordat doar corner.

Sportul Chiscani: Popescu (min. 67: Streche) - Varea, Preda, Boga (min. 70: Dobrin), Sima - Mihai (min. 67: Iordache), Chihaia (min. 70: Cristea), Honea, A. Radu (min. 46: Munteanu) - Enache (min. 53: Zaharia), Negru (min. 70: Gavrilă).

CSM Focşani: Dogaru - Săpunaru, Salaoru, Panaite, Petrescu, Paizan, Lupu, Negoiescu, Manu - Predoiu, Pasăre. Au mai jucat Alexandru Apenciucesi, Dediu, Drumea, Sterian, Popa, Lăudatu, Andrei Apenciucesi.