CSM Brăila a obţinut patru medalii de bronz la naţionalele de newaza

• surorile Maria şi Teodora Naidin, Andreea Marinescu şi Paul Scurtu au urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere

La ediţia din acest an a Campionatului Naţional de newaza, competiţie rezervată  categoriilor de vârstă U12, U14, U16, care a avut loc în weekend-ul trecut la Drobeta Turnu Severin, CSM Brăila a participat cu cinci sportivi de la grupa antrenoarei Carmen Constantin şi a obţinut patru medalii de bronz.

La U14, Maria Naidin a disputat patru meciuri la categoria 36 kg, pe două dintre ele le-a câştigat, pe celelalte două le-a pierdut şi în final a obţinut medalia de bronz. La U16, Andreea Marinescu a câştigat două meciuri la categoria 40 kg şi a urcat de asemenea pe treapta a treia a podiumului de premiere. Teodora Naidin a câştigat trei din cele patru meciuri disputate în cadrul categoriei 57 kg şi şi-a adjudecat bronzul. Aceeaşi performaţă a fost realizată de Paul Scurtu la catgoria 50 kg, cu menţiunea că sportivul brăilean a câştigat patru dintre cele cinci partide pe care le-a disputat. La U12, Alexandru Poetaşu, nu a reuşit să intre în lupta pentru medalii, el fiind la primul concurs oficial de newaza.

“Din punctul meu de vedere, rezultatele sunt foarte bune. Mă aşteptam ca doar Marinescu să urce pe podium însă surpriza plăcută a fost aceea că la finalul copetiţiei am avut patru medalii de bronz. Dacă nu avea emoţii, şi Poetaşu ar fi putut să obţină o medalie”, ne-a declarat antrenoarea Carmen Constantin.

Peste două săptămâni se vor derula naţionalele de newaza la categoriile de vârstă U11, U13, U15. La competiţia care va avea loc la Ploieşti, CSM Brăila va participa cu patru sportivi: Maria Naidin, Andreea Marinescu, Paul Scurtu şi Bianca Chirac.