CSM Brăila a cucerit 4 medalii la naționalele de box pentru cadeți

* la competiția de la Arad, Albert Dănilă și Eduard Mușat au devenit campioni naționali * Florian Fălcaru este vicecampion național * Marian Zecheru a obținut medalia de bronz * “Raportat la condițiile deosebite din acest an, rezultatele sunt foarte bune”, spune antrenorul Cristian Bălan

La ediția 2020 a Campionatului Național de box pentru cadeți care a avut loc săptămâna trecută la Arad, CSM Brăila a obținut 4 medalii, 2 de aur, una de argint și una de bronz.

Albert Dănilă a devenit campion național la categoria 54 kg. Pugilistul pregătit de antrenorii voluntari George Perțea și Bogdan Dobrescu, Albert Dănilă, l-a învins la puncte, în primul meci, pe hunedoreanul Nicolae Toma. Brăileanul a trecut, tot la puncte, în meciul al doilea, de Denis Lăcătuș de la Voința Cluj, iar în semifinale l-a învins pe Florentin Feraru de la Rapid București. Albert Dănilă a câștigat la puncte și finala cu Adrian Mayer de la Olimpia București și a cucerit medalia de aur. Aceeași performanță a fost realizată și de colegul său de grupă, Eduard Mușat, la categoria 68 kg. Mușat l-a învins la puncte, în primul meci, pe Iulian Dena de la Olimpia București, iar în semifinale a câștigat meciul cu favoritul numărul unu la medalia de aur, Antonio Dumitru, de la Tg. Jiu. În ultimul act al competiției, la categoria 68 kg, Eduard Mușat l-a învins pe Andras Mailat din Miercurea Ciuc și a devenit campion național. Tot de la grupa antrenorilor Perțea și Dobrescu au mai participat doi boxeri dar ambii au pierdut încă din prima gală. La categoria 43 kg, Raul Rentz a fost învins în primul meci de Dumitru Iancu de la CSM Roman iar la categoria plus 90 kg, Ștefan Pitulice a pierdut în fața lui Adrian Pătru de la Tg. Jiu.

La categoria 44,5 kg, Florian Fălcaru, de la grupa antrenorului Cristian Bălan, a devenit vicecampion național. Fălcaru l-a învins în primul meci pe David Varga de la Voința Cluj, iar în semifinale a trecut, tot la puncte, de Răzvan Pavel de la CSM Ploiești. În finală, după un meci echilibrat, Florian Fălcaru a fost învins la puncte de George Cojocaru de la Axiopolis Cernavodă. Marian Zecheru, de la grupa antrenorului Cristian Bălan, a cucerit medalia de bronz la categoria 52 kg. Zecheru a câștigat la puncte meciul cu Radu Brăzdan de la Universitatea Cluj, însă în semifinale a fost învins de Eduard Stoica de la CSM Roman.

“Raportat la condițiile deosebite din acest an, rezultatele sunt foarte bune. Secția de box de la CSM Brăila a cucerit 2 medalii de aur, una de argint și una de bronz. Puteau fi chiar trei titluri naționale pentru că  finala în care a boxat Fălcaru a fost extrem de echilibrată. Putea câștiga la fel de bine și pugilistul nostru. Dănilă, Fălcaru, Renz și Zecheru sunt cadeți și în 2021, an în care obiectivele lor vor fi titlurile naționale. Am încheiat cu bine acest sezon foarte greu, în care, din cauza pandemiei de coronavirus, nu am putut participa la nicio gală amicală. De acum ne concentrăm atenția pentru sezonul următor”, ne-a declarat antrenorul Cristian Bălan.