CS Otopeni a cistigat primul derby al returului si se mentine lidera

Chiar si in inferioritate numerica, tulcenii le-au dat batai de cap gazdelor

Prima runda a returului a consemnat si primul derby al seriei I, CS Otopeni - Delta Tulcea. Tulcenii au fost cei care au dat tonul ostilitatilor si la capatul primelor 12 minute au reusit sa modifice tabela dupa reusita lui Ciju. Trezite din "pumni" gazdele au egalat si apoi au preluat conducerea dupa o dubla a lui Cojocnean, cel care avea sa devina jucatorul meciului. La trei minute de la reluare, fostul capitan al Daciei Unirea, Cristian Dicu, a marcat pentru 3-1, rezultat pe care gazdele au reusit sa-l conserve pina la finalul partidei desi in ultimil sfert de ora Delta a ratat nu mai putin de patru ocazii de gol in conditiile in care a evoluat in inferioritate numerica. In urma acestei victorii CS Otopeni se mentine pe prima pozitie in clasament la doar un punct diferenta de urmatoarea clasata.

In locul lui Antohi concluziile le-a tras Adrian Baldovin

Desi nu si-au gasit cadenta pe tot parcursul meciului, brasovenii lui Adrian Hirlab au smuls totusi o victorie extrem de pretioasa in urma unui gol inscris de Florin Manea in ultimele secunde ale prelungirilor. Forex a reusit astfel sa se mentina la un punct in spatele liderei, in timp ce brailenii au mai coborit o pozitie in clasament.
Antrenorul oaspetilor, Puiu Antohi, a refuzat, de nervi, sa mearga la conferinta de presa, trimitindu-l la intilnirea cu presa pe "secundul" Adrian Baldovin. Inca dezamagit de faptul ca fotbalistii braileni au lasat "garda jos" inainte de fluierul de final, Baldovin a apreciat totusi ca bun jocul prestat de toti cei care au reprezentat CF Braila: "Am reusit sa facem un joc bun, insa, din pacate, am pierdut din cauza unei greseli mari facute pe final. Sper sa invatam ceva din asta si sa se vada acest lucru in etapele viitoare. Este foarte greu de suportat un gol inscris in prelungiri. Mai bine luam gol mai repede si stiam o treaba. Dar asa frustrarea este mare".
Dupa sapte luni de zile, FC Sacele a reusit sa obtina prima victorie din campionat, aceasta fiind si prima pentru Daniel Isaila ca antrenor principal al acesteia. Formatia din Sacele a cistigat gratie golului marcat in minutul 38 de atacantul Dani si a urcat pe locul al 15-lea in clasamentul seriei I, pozitie detinuta pina la aceasta etapa de CF Braila.

Meci cu scintei la Botosani

La finalul partidei dintre FC Botosani si FC Brasov, incheiate la egalitate, 1-1, ambele tabere s-au acuzat reciproc. Totul a inceput de la faza din minutul 71 cind Oros a marcat pentru brasoveni, dupa un corner inventat de arbitrul centru si astfel s-a restabilit egalitatea. In acel moment toti jucatorii de pe banca de rezerve a gazdelor au sarit in sus de indignare, iar la finalul partidei Mihai Ciobanu l-a acuzat pe Marius Martis ca le-a facut cadou brasovenilor un punct nemeritat de acestia.
La capitolul surprize se pot incadra rezultatele inregistrate la Galati si Bacau. La primul meci oficial cu Liviu Ciubotariu pe banca tehnica, Dunarea s-a impiedicat pe teren propriu de penultima clasata FC Snagov. Cu Emil Cristian, Plesa, Buteseaca si Sandru printre titulari, formatia galateana nu a reusit sa-si creeze nici o ocazie clara de gol si astfel oaspetii au plecat cu un punct mare de la Galati.

Un iesean i-a adus victoria Gloriei Buzau

Imprumutat de la Politehnica Iasi pina in vara, Claudiu Ionescu a reusit primul sau gol pentru Gloria, unul extrem de pretios in urma caruia toate punctele puse in jocul de la Bacau au trecut in contul elevilor lui Ion Viorel.
Dupa un meci reusit, Sportul a invins Dunarea Giurgiu cu 1-0 si a urcat pe locul al patrulea fiind in acest moment la doar trei puncte de locul al doilea si la patru de lidera.
Partida de la Suceava dintre Cetatea si Petrolul Ploiesti a inceput cu o intirziere de sapte minute din cauza faptului ca echipele care urmau sa se infrunte aveau echipamente aproape identice. Desi conform regulamentului oaspetii trebuiau sa schimbe echipamentul in astfel de situatii, la pauza gazdele au fost cele care au imbracat un echipament al fostei formatii Foresta Falticeni. La finalul partidei cistigate cu 2-0 de ploiesteni, Ion Radu, antrenorul moldovenilor, a contestat hotarirea luata de observatorul partidei, George Ionescu, de a permite desfasurarea partidei.