CS Făurei a urcat pe locul al 10-lea în Liga a III-a

• asta după succesul cu 3-0 din partida cu Recolta Gheorghe Doja • Mocanu, Drezaliu şi Roată au înscris pentru echipa din Făurei

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei, a câştigat la scor de neprezentare, 3-0, meciul de pe teren propriu cu Recolta Gheorghe Doja din etapa a 11-a a Ligii a III-a şi a bifat al treilea succes consecutiv. Unul care urcă echipa din Făurei pe poziţia a 10-a în clasamentul Seriei a II-a.

Meciul de la Făurei a fost controlat de echipa gazdă însă aceasta a deschis scorul abia în minutul 21 când Mocanu, după o acţiune personală, a şutat de la marginea careului mare, la colţul scurt şi l-a surprins pe portarul Marian Petre. După primirea golului, oaspeţii au echilibrat pentru câteva momente jocul, dar formaţia manageriată de fostul internaţional stelist a fost cea care a condus ostilităţile în teren. Putea fi 2-0 în minutul 29 dar după o pasă inspirată a lui Puşcaşu, Stelian Nicoliţă a trimis mingea în bară. Tot Stelian Nicoliţă a trecut pe lângă gol în minutul 34 când a reuşit să trimită mingea pe lângă poartar însă un jucător din defensiva oaspeţilor a reuşit să o degajeze de pe linia porţii.  Cu cinci minute înainte e finalul primei reprise, CS Făurei a reuşit să-şi dubleze avantajul. Bănel Nicoliţă a centrat din corner exact la Drezaliu, care, de la 8-9 metri, poziţie centrală, a trimis mingea, cu capul, în plasa porţii celor de la Recolta Gheorghe Doja.

Astfel că după primele 45 de minute CS Făurei conducea cu 2-0.

Echipa gazdă şi-a creat situaţii de a înscrie şi în repriza a doua însă Stelian Nicoliţă a fost urmărit de neşansă şi partida se îndrepta spre o victorie cu 2-0. Însă în primul minut de prelungire al părţii secunde mingea a circulat pe traseul Niţă, Stelian Nicoliţă, Roată, iar ultimul a reuşit să-l învingă pe portarul Petre şi CS Făurei s-a impus cu 3-0, un scor mult mai apropiat de realitatea din teren.

CS Făurei: A. Nicoliţă – Niţă, Drezaliu, Apostol (min. 73: Băicoianu), Mocanu – Fl. Bălan,  B. Nicoliţă, Dragomir (min. 90: Dronea), Roată – S. Nicoliţă, Puşcaşu.