CS Făurei s-a impus la limită, 3-2, în derby-ul de la Voinţa Şuţeşti

Omer Vlad a fost jucătorul meciului • ultima clasată, Pandurii Tudor Vladimirescu a învins satelitul Daciei Unirea

Lidera CS Făurei a câştigat la limită derby-ul de la Voinţa Şuţeşti după o partidă spectaculoasă în care formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă ar fi putut să se impună la scor, dar tot atât de bine jocul s-ar fi putut încheia la egalitate dacă echipa gazdă ar fi reuşit să înscrie la ultima fază, după o gravă eroare a portarului Goicea. Vlad şi Mâţă au distanţat-o pe CS Făurei la două lungimi în minutul 20, însă, treptat, Voinţa Şuţeşti a echilibrat jocul şi a fost la un pas de a reduce din diferenţă în minutul 25 când Şerban a reuşit să-l deposezeze de minge pe portarul Goicea, a şutat spre poartă, dar Chirică a reuşit să o degajeze în afara careului. Echipa gazdă a reuşit să marcheze în minutul 35 în urma unei lovituri libere executate de Georgel Călin şi să relanseze partida. La capătul primului sfert de oră al părţii secunde, Omer Vlad a realizat “dubla” şi a refăcut avantajul de două goluri pentru formaţia sa. Mâţă, Stelian Nicoliţă şi Vlad au irosit ocazii rarisime pentru CS Făurei şi cum, de obicei, ocaziile se răzbună, cu şapte minute înainte de finalul partidei, Creangă a marcat şi Voinţa Şuţeşti a reuşit să se apropie iar la un sigur gol de adversara sa. La ultima fază a meciului echipa gazdă a fost la un pas de a egala, însă după ce a gafat prima dată, Goicea a reuşit să reţină mingea din faţa atacanţilor adverşi, iar CS Făurei a câştigat derby-ul de la Şuţeşti.

Victoria Cazasu a realizat scorul etapei

Duminică, Victoria Cazasu a realizat scorul etapei, 6-2, în partida cu nou promovata Dunărea Tichileşti, satelitul Daciei Unirea a pierdut fără drept de apel pe terenul ultimei clasate, Pandurii Tudor Vladimirescu, iar a doua clasată, Victoria Traian, a câştigat cu emoţii la Voinţa Vişani. Gloria Movila Miresii a pierdut dramatic la Viitorul Ianca. La 1-1, formaţia pregătită de Ionel Drăgoi a ratat o şansă uriaşă de a înscrie, iar la faza următoare gazdele au marcat golul victoriei.

După 14 etape podiumul se prezintă astfel: 1 CS Făurei 37 puncte, 2 Victoria Traian 29 puncte, 3 Victoria Cazasu 23 puncte.