CS Făurei s-a calificat în etapa a doua a fazei naţionale a Cupei României

* asta după ce a câştigat cu 2-1, în prelungiri, meciul de la CSM Rm. Sărat * echipa gazdă a avut doi jucători eliminaţi, dar şi Bănel Nicoliţă a fost trimis la cabine în minutul 89

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei, s-a calificat în turul al doilea din faza naţională a Cupei României, după ce a câştigat cu 2-1 la CSM Rm. Sărat, însă victoria formaţiei din Făurei s-a conturat abia în prelungiri, mai precis în minutul 99, graţie golului marcat de Fineas Roată.

Partida a fost una “încinsă”, în care s-au acordat trei cartonaşe roşii, două fiind primite de jucătorii echipei gazdă, în timp ce, de la CS Făurei a fost eliminat chiar Bănel Nicoliţă.

În timpul regulamentar de joc, scorul a fost 1-1, CS Făurei a condus cu 1-0 din minutul 14 după un autogol al gazdelor, dar CSM Rm. Sărat a restabilit egalitatea în minutul 27 dintr-o fază fixă.

Ambele echipe au încheiat timpul regulamentar de joc cu un jucător mai puţin.

CS Făurei a fost echipa care a controlat meciul în prelungiri şi a înscris prin Roată şi a trecut în avantaj. Putea fi 3-1 pentru oaspeţi însă mingea şutată de Agache a lovit transversala.

CS Făurei s-a impus cu 2-1 şi merge în etapa a doua a fazei naţionale a Cupei României, în care probabil că o va întâlni pe Viitorul Ianca.

CS Făurei: A. Nicoliţă – Mocanu, B. Nicoliţă, Apostol, Agache – Niţă, Percă, Băicoianu, Fineas Roată – Dragomir, S. Nicoliţă.