CS Făurei a remizat, 0-0, cu Axiopolis Sport Cernavodă

• în repriza a doua, gazdele au ratat pe bandă rulantă, iar portarul Puia a fost salvat de transversală la şutul lui Bănel Nicoliţă

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă a remizat, 0-0, sâmbăta trecută pe teren propriu cu Axiopolis Sport Cernavodă, după un meci în care, în repriza a doua, CS Făurei a avut multe ocazii clare de gol, cele mai multe dintre ele fiind trecute în contul fostului internaţional stelist.

Prima repriză dintre CS Făurei şi Axiopolis a fost una anostă, de luptă la mijlocul terenului, fără nicio ocazie de gol.

În repriza a doua, formaţia gazdă a ieşit de la cabine dornică să tranşeze partida în favoarea sa. CS Făurei a beneficiat de o lovitură liberă, Bănel Nicoliţă a şutat plasat, dar portarul Puia a fost salvat de bara transversală. Acţiunile de atac ale gazdelor au fost oprite de multe ori prin fault de jucătorii adverşi astfel că echipa gazdă a mai beneficiat de câteva faze fixe din apropierea careului advers, la una dintre ele tot Bănel Nicoliţă a trimis mingea spre poartă însă Puia a reuşit să o reţină, în doi timpi, din faţa lui Stelian Nicoliţă. În minutul 76, CS Făurei a mai primit o lovitură liberă, însă, la centrarea lui Bănel, Drezaliu a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă. Andrei Puşcaşu şi Stelian Nicoliţă nu au reuşit să marcheze golul de trei puncte pe care şi-l doreau cei din Făurei. Asta cu toate că, în ultimele 10 minute, Axiopolis Sport Cernavodă a evoluat în inferioritate numerică, Lazăr fiind trimis la cabine după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben.

După acestă partidă, CS Făurei a acumulat 8 puncte şi rămâne tot pe locul al 11-lea în clasamentul Seriei a II-a.

CS Făurei: Tudor – M. Mocanu, Drezaliu, B. Nicoliţă, A. Huţu – Băicoianu, Puşcaşu, Ndigwe (min. 90: V. Cloşcă) – S. Nicoliţă, G. Cloşcă, F. Roată.