CS Făurei pierde la scor, 4-1, la Poseidon Limanu – 2 Mai

• după această înfrângere, echipa manageriată de Bănel Nicoliţă a căzut pe locul al 10-lea

CS Făurei a pierdut cu 4-1 la Poseidon Limanu – 2 Mai şi a coborât pe locul al 10-lea în clasamentul Seriei a II-a, însă formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă are acelaşi număr de puncte, 17, ca şi adversara sa din această etapă, dar se află o poziţie mai jos pentru că are un golaveraj mai slab.

Soarta partidei s-a decis încă din prima repriză. Fără câţiva titulari importanţi, CS Făurei a primit trei goluri în prima repriză. Echipa gazdă a deschis repede scorul, în minutul 13, prin Andreeascu, iar în minutul 24 şi-a dublat avantajul graţie reuşitei lui Cezar Beşleagă. Cu zece minute înainte de pauză, Erdinci Cogali a marcat pentru 3-0, iar partida era deja jucată. Raportat însă la ceea ce s-a întâmplat în teren, prima parte a acestui joc trebuia să se încheie cu 3-2. Dar Niţă, în loc să şuteze la poartă, a preferat să-i dea o pasă lui Stelian Nicoliţă, care era flancat de doi adversari. După o lovitură liberă de la 22 de metri executată de Bănel Nicoliţă, fratele lui, Stelian, a şutat de la marginea careului mic pe direcţia portarului. La acest scor, echipa gazdă nu a mai forţat în atac astfel că la un contraatac al oaspeţilor, Bănel Nicoliţă i-a pasat lui Fineas Roată care a şutat la poartă, mingea a lovit bara şi a poposit în plasă, min. 50; 3-1 pentru Poseidon Limanu – 2 Mai.

Jocul nu a mai avut acelaşi ritm, nu au mai fost ocazii mari, dar cu 10 minute înainte de finalul meciului apărarea oaspeţilor a cedat şi Pâslaru a înscris cel de-al patrulea gol al gazdelor, stabilind totodată şi scorul final al partidei, 4-1 pentru Poseidon Limanu – 2 Mai.

CS Făurei: A. Nicoliţă – Agache, Drezaliu (min. 46: Băicoianu), Apostol, Mocanu – Niţă, B. Nicoliţă, Dragomir (min. 78: Zainea), Fl. Bălan – Roată (min. 78: Dronea), S. Nicoliţă.