CS Făurei a mai făcut un pas decisiv spre Liga a III-a

Pandurii Tudor Vladimirescu a realizat surpriza etapei • Voinţa Vişani a câştigat printr-un gol marcat de Frăţilă, în minutul 89

În etapa a 18-a doar CS Făurei a câştigat în deplasare, partida de la Tudor Vladimirescu s-a încheiat la egalitate, 3-3, iar trei formaţii şi-au valorificat avantajul terenului propriu. Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei continuă marşul triumfal spre Liga a III-a. Formaţia pregătită de Nicolae Rotaru a câştigat cu 3-1 derby-ul pe care l-a disputat la Victoria Traian şi s-a distanţat la 11 puncte de Victoria Traian. Surpriza rundei s-a produs la Tudor Vladimirescu acolo unde ultima clasată, Pandurii Tudor Vladimirescu a remizat, 3-3, cu ocupanta locului al treilea, Victoria Cazasu. Într-o formă foarte bună la reluarea campionatului, Viitorul Ianca, la care printre marcatori s-au regăsit doi fotbalişti cu experienţa Ligii a III-a, Daniel Cazan şi Andrei Crăciun, a dispus cu 4-1 pe teren propriu, de Viitorul Însurăţei, astfel că echipa antrenată de Mihai Hrincă s-a apropiat la şapte puncte de locul al treilea, deţinut de Victoria Cazasu. Satelitul Daciei Unirea a bifat o nouă înfrângere, de data aceasta la echipa de pe locul al 9-lea în clasament, Gloria Movila Miresii. Un meci interesant ca derulare a ostilităţilor a avut loc la Vişani între Voinţa din localitate, o formaţie cu experienţa acestui eşalon, şi nou promovata Dunărea Tichileşti. După un meci viu disputat şi cu multe goluri, echipa gazdă a câştigat graţie unui gol marcat de Frăţilă în penultimul minut de joc al reprizei secunde.

După 18 etape podiumul în Liga a IV-a se prezintă astfel: 1 CS Făurei - 49 puncte, 2 Victoria Traian - 38 puncte, 3 Victoria Cazasu - 30 puncte.