CS Făurei a fost eliminată din Cupa României

• în faza şaisprezecimilor, echipa lui Bănel Nicoliţă a fost învinsă cu 5 -1 de CS Mioveni • CS Făurei a deschis scorul în minutul 47, prin golul marcat de Florin Bălan

Echipa manageriată de Bănel Nicoliţă, CS Făurei, a fost eliminată din Cupa României, după ce a pierdut cu 5-1, în şaisprezecimi, în faţa celor de la CS Mioveni. Însă chiar dacă scorul a fost unul sever, Bănel Nicoliţă şi colegii lui au părăsit competiţia cu fruntea sus. Pentru că timp de 50 de minute CS Făurei, o formaţie de liga a III-a care nu are drept obiectiv deocamdată decât menţinerea în acest eşalon, a jucat de la egal la egal cu una din Liga a II-a care se luptă la promovarea pe prima scenă a fotbalului românesc. De altfel, CS Făurei a şi condus cu 1-0, însă numai pentru câteva minute.

Jocul a fost echilibrat în primul sfert de oră, perioadă la capătul căreia Balint a marcat dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Massaro (min. 20) a reluat mingea, cu capul, peste poartă, iar două minute mai târziu gazdele au beneficiat de o lovitură liberă, dar mingea centrată de Bălan nu a ajuns la atacanţii gazdelor. CS Făurei a avut o mare şansă de a marca în minutul 35 când Stelian Nicoliţă i-a pasat lui Puşcaşu care a şutat din interiorul careului dar portarul Sima a reuşit in extremis, să evite golul. Aurel Nicoliţă a ieşit şi a degajat mingea pe care o urmărea Balint, iar prima repriză s-a încheiat fără ca tabela de marcaj să fie modificată.

La două minute de la reluare, CS Făurei a deschis scorul, Dragomir a centrat din corner, iar Florin Bălan a marcat cu capul, de la marginea careului mic: min 47: 1-0. Bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, pentru că în minutul 49 CS Mioveni a egalat după golul înscris de Celea. Din acest moment, CS Mioveni a controlat jocul şi a mai înscris de patru ori. Anghelina (min. 55) i-a adus pe oaspeţi în vantaj şi tot el a realizat “dubla” în minutul 74, iar CS Mioveni conducea cu 3-1.

Cu trei minute înainte de finalul partidei, Apostol l-a faultat în careu pe Herghelegiu şi tot mijlocaşul oaspeţilor a transformat loviura de la 11 metri. În minutul 89 a înscris şi Coşereanu, iar CS Mioveni s-a impus cu 5-1 şi s-a calificat în optimile Cupei României.

CS Făurei: A. Nicoliţă – Niţă, B. Nicoliţă, Apostol, Agache – Băicoianu (min. 49: Percă), Fl. Bălan, Roată (min. 80: Zainea) – Puşcaşu, Dragomir, S. Nicoliţă.

CS Mioveni: Sima – Alexe, Celea, Burnea, Stoica – Şerban, Anghelina – Işfan (min. 54: Cioargă), Hergheligiu, Massaro (min. 51: Coşereanu) – Balint (min. 80: Călin).